– Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa – poinformował w sobotę (23.12) prezydent Andrzej Duda na platformie X.
– Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić – napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ: Minister kultury odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia S.A. oraz PAP i powołał nowe zarządy
W swoim wpisie poinformował, również, że po świętach niezwłocznie złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej. – W związku z powyższym wzywam Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku – przekazał prezydent.
CZYTAJ: Dr Wojciech Maguś: realizacja celu politycznego dominuje nad regulacjami prawnymi
Jak podkreślił „próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania”. – W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe – na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli – zostaną zachowane – podkreślił prezydent.
CZYTAJ: Zarząd PAP wzmocnił ochronę budynku. Posłowie PiS kontynuują interwencję poselską [ZDJĘCIA]
„Prezydent naraża na szwank swój urząd”
– Zapowiedzią zawetowania ustawy okołobudżetowej przed Wigilią prezydent naraża na szwank swój urząd – powiedział szef kancelarii premiera Jan Grabiec. – Decyzja prezydenta jest absurdalna i szkodliwa – stwierdził na antenie TVN24. – Prezydent odwołuje się do środków przyznawanych na telewizję publiczną, przekazywanych przez ostatnich sześć lat przez PiS. To było od 2 do 3 miliardów złotych rocznie – mówił szef kancelarii premiera. Dodał, że telewizja publiczna „stała się wtedy partyjną”, a Andrzej Duda – jego zdaniem – nie widział w tym nic zdrożnego i podpisywał ustawę o przekazaniu pieniędzy. Jan Grabiec dodał, że w momencie nastąpienia zmian i powrotu dziennikarzy do TVP prezydent Andrzej Duda chce odciąć finansowanie.
„Najpierw konieczne jest naprawienie mediów”
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka w TVN24 podkreśliła, że Andrzej Duda zapowiedział złożenie własnego projektu tej ustawy po świętach Bożego Narodzenia. Tłumaczyła też, dlaczego prezydent chce odrzucić całą ustawę okołobudżetową. – Aby kwota 3 miliardów złotych, zaplanowana w ustawie okołobudżetowej, mogła trafić do mediów, najpierw konieczne jest naprawienie mediów i funkcjonowanie zarządów zgodnie z prawem – powiedziała. Małgorzata Paprocka dodała, że prezydent mówił o tym zarówno w rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem, jak i marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.
Opinie polityków
– Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi „kominówkę”, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji – skomentował na platformie X premier Donald Tusk.
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że zapowiedź weta prezydenta dla ustawy okołobudżetowej to gra polityczna dla Prawa i Sprawiedliwości, a dla Polek i Polaków – mniej pieniędzy w portfelu. – W przeddzień wigilii prezydent Duda postanowił odebrać nauczycielkom i nauczycielom podwyżki! Wstyd, że tacy ludzie rządzili osiem lat, wstyd za takiego Prezydenta! – napisał wicepremier na platformie społecznościowej X.
– Panie Prezydencie Andrzeju Duda – dziękuję za decyzję zgodną z duchem prawa i dobrych, demokratycznych obyczajów – napisał w sobotę na platformie X były premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji prezydenta w sprawie zawetowania ustawy okołobudżetowej na 2024 rok. – Posłowie PiS poprą projekt ustawy okołobudżetowej autorstwa Prezydenta. TAK dla podwyżek dla nauczycieli! – poinformował na portalu X były premier.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. Kancelaria Prezydenta / archiwum