– Niemal 90 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z listopadowego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednocześnie prawie 77 procent badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.
– To najlepsze wyniki w historii badań realizowanych co roku od 2012 roku – podkreśliło Ministerstwo.
89,9 procent ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, a 7,2 procent jest przeciwnego zdania. W poprzednich latach poparcie było o kilkadziesiąt punktów procentowych mniejsze.
CZYTAJ: Prezes PGE Dystrybucja: wojna w Ukrainie pokazała, że bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe
Z kolei 87,3 procent Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 91,5 procent jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Z badania przeprowadzonego w 2023 roku wynika, że większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyrażają mężczyźni, a także osoby młode – pomiędzy 15 a 39 rokiem życia – oraz starsze – w wieku 60-75 lat.
Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju są częściej mieszkańcy dużych miejscowości – od 100 do 200 tysięcy mieszkańców i powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Przeciwnikami natomiast osoby zamieszkujące małe miasta od 50 do 100 tysięcy mieszkańców.
Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce częściej wyrażają mieszkańcy województw: podlaskiego, a następnie świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Sprzeciw natomiast – mieszkańcy województw łódzkiego, wielkopolskiego i opolskiego.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com