Wiedzę z fizyki i sztucznej inteligencji zgłębi dziś (30.12) młodzież podczas Zimowych Warsztatów Otwartych Kół Olimpijskich. W zajęciach biorą udział licealiści, to głównie uczestnicy kół przygotowujących do olimpiad m.in. z matematyki, fizyki czy chemii.
CZYTAJ: „Goście z kosmosu” na lubelskich warsztatach [ZDJĘCIA]
Dominik Kufel, doktorant Uniwersytetu Harvarda sam kiedyś zaczynał w takim kole, a obecnie w pracy naukowej zajmuje się m.in. tematem komputerów kwantowych. Dziś przybliży młodym ludziom zagadnienie kryształów czasu. – To są systemy, które mają dziwne zachowanie, inne niż byśmy oczekiwali od nich normalnie. Odpowiadają nam z mniejszą częstotliwością niż my je „popychamy”. To są obiekty, które nazywamy kryształami czasu i to jest coś, o czym istnieniu dowiedzieliśmy się kilka lat temu, co jest bardzo ważnym tematem – wydaje mi się, że jednym z największych rozwinięć fizyki w XXI wieku.
Podczas dzisiejszych zajęć młodzi ludzie dowiedzą się też, jak sztuczna inteligencja wpływa na pracę programisty, a także o nowej metodzie diagnostyki medycznej PET.
Warsztaty odbywają się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, każdy może na nie przyjść, a szczegółowy program zajęć dostępny jest na stronie www.umcs.pl.
Początek dzisiejszych wykładów o godzinie 9.00
SzyK / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski
Program warsztatów SOBOTA 30 GRUDNIA 2023
FIZYKA / SALA 151 C
9.00–10.00 Dominik Kufel / fizyka kwantowa / Uniwersytet Harvarda – Kryształy czasu
10.00–11.00 Mateusz Warowny / Uniwersytet w Dundee – Równania różniczkowe oscylatorów harmonicznych
11.10–12.10 prof. dr hab. Bożena Jasińska / Instytut Fizyki / UMCS – Nowa metoda diagnostyki medycznej PET oparta na własnościach Pozytonium
12.15–13.15 / aula 105 D dr hab. Aneta Kramiszewska / KUL – Światło jako nośnik sacrum w malarstwie religijnym
INFORMATYKA / SALA 159 C
9.00–10.00 Emil Benedykciuk / Instytut Informatyki / UMCS – Jak sztuczna inteligencja wpływa na pracę programisty?
10.00–11.00 dr Jacek Krzaczkowski / Instytut Informatyki / UMCS – Złożoność obliczeniowa algorytmów: teoria a rzeczywistość
11.10–12.10 dr hab. Marek Góźdź, prof. UMCS / Instytut Informatyki / UMCS – Parę słów o informatyce kwantowej