Noc sylwestrowa to stresujący czas dla zwierząt. Wystrzały petard wzbudzają w nich niepokój i strach. Swoim czworonogom mogą pomóc opiekunowie pozwalając im spędzić czas hucznego świętowania w spokojnym miejscu.
– Zwierzęta mają słuch lepszy niż ludzie – mówi Paulina Pomorska, behawiorystka prowadząca w Polskim Radiu Lublin audycję „Doktor Zwierzak„. – Zasłońmy okna, żeby jak najmniej bodźców z zewnątrz dochodziło do zwierząt. Możemy huk petard zagłuszyć muzyką, a jeśli jesteśmy w łazience – wodą w kranie. Możemy też przekierować uwagę zwierzęcia na przykład na gryzaki albo na zabawę, jeżeli stres nie jest jeszcze tak duży, Ostatni spacer najlepiej zrobić około godziny 21.00, żeby zminimalizować ryzyko wcześniejszych huków. Kolejny najlepiej zrobić po godzinie 2.00 w nocy. Musimy więc troszeczkę przeorganizować się ze spacerami.
CZYTAJ: Lublin: komunikacja miejska w Sylwestra. Jak pojadą autobusy?
– Możemy zapewnić psu bezpieczne, ciche miejsce w domu – mówi behawiorysta zwierząt i trener psów Aleksandra Maciejko-Baran. – Możemy pozwolić, żeby sam wybrał miejsce, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Jeżeli schowa się w jakiejś szafie, to pozwólmy mu tam siedzieć, nie wyciągajmy go stamtąd na siłę. Jeżeli nie wie, gdzie chce się schować, to pójdźmy z nim w jakieś ciemne, ciasne miejsce, w pomieszczenie, do którego nie będą dochodziły bodźce dźwiękowe i wizualne.
POSŁUCHAJ: Doktor Zwierzak – Jak pomóc zwierzętom podczas Sylwestra
– Jeśli nasz pupil jest psem lękowym, który wyjątkowo ciężko znosi wystrzały i huki fajerwerków, możemy zastosować owijkę – zaznacza Aleksandra Maciejko-Baran. – Jest to taka specjalna technika owijania ciała psa, mająca na celu zwiększenie jego propriocepcji, czyli czucia głębokiego. Owinięty pies szybciej się wycisza, odwraca to niejako jego uwagę od bodźca stresogennego. Działa to trochę tak jak u ludzi kołdra obciążeniowa. Można używać bandaży lub założyć psu jakąś naszą za małą koszulkę albo w starych legginsach można wyciąć dziurki na łapy. Zasada działania będzie ta sama. W przypadku bandaża zaczynamy wiązanie od brzucha, przez grzbiet, zawijamy znowu pod brzuchem i zawiązujemy bandaż na grzebiecie psa.
CZYTAJ: Sylwester to stresujący czas dla zwierząt. Jak się nimi zająć?
Aby maksymalnie wygłuszyć miejsce, w którym znajdujemy się z naszym pupilem, należy pozamykać drzwi i okna, a także zasłonić zasłony czy opuścić rolety.
Nocną opiekę weterynaryjną w Lublinie zapewniają m.in. przychodnie przy ul. Stefczyka, Szmaragdowej, Janowskiej czy Głębokiej.
EwKa / FiKar / opr. WM / ToMa
Fot. pixabay.com