Pierwsze spektakle z cyklu „Dekalog Teatralny” zaplanowano na wtorek (12.12) w Centrum Kultury w Lublinie. Będą to przedstawienia inspirowane biblijnymi przykazaniami oraz filmowym „Dekalogiem” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.
– Stosujemy innowacyjne techniki, jeśli chodzi o pracę w teatrze – mówi reżyser Łukasz Witt-Michałowski. – Opowiadamy historię technologii przyszłości – sztucznej inteligencji i tego wszystkiego, co już stoi za drzwiami i do nich puka. W tym celu używamy także technologii łączonych, czyli żywego aktora, żywego planu i planu filmowego, który przemawia do nas z czterech diod, które działają naprzemiennie.
Spektakle „Hańba” i „Pod lodem” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego otwierają cykl „Dekalogu Teatralnego” w Centrum Kultury w Lublinie. Nawiązują one kolejno do ósmego i pierwszego przykazania. – Kiedyś Stanley Kubrick powiedział o dokonaniach artystycznych Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego, że mają rzadką umiejętność dramatyzowania idei, zamiast mówienia o nich. (…) Wydaje mi się, że na tym polega dobry film czy teatr, że ta idea jest dramatyzowana, a nie tylko pozostaje w wersji werbalnej, czy narracyjnej – mówił podczas próby medialnej Witt-Michałowski.
CZYTAJ: O dźwięku bez fikcji. Dziennikarka Radia Lublin dzieli się swoją pasją [ZDJĘCIA]
– Będąc pod wrażeniem tego, co obaj filmowcy zrobili 30 lat temu w kinie, staramy się podobny pomysł przełożyć na teatr, czyli do każdego przykazania z dekalogu, chcemy realizować jedną narrację – wyjaśnił Witt-Michałowski, dodając, że autorem tekstów jest Artur Pałyga.
Sprecyzował, że spektakl „Hańba” powstał na bazie ósmego przykazania, tj. „nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”, ale pośrednio – jak mówił – inspirowany jest przypadkiem Piesiewicza jako senatora. – Nie dokumentujemy tego, tylko raczej jest to pewien rodzaj impresji, na bazie której opowiadamy naszą historię – dodał reżyser.
Podkreślił, że z kolei „Pod lodem” bezpośrednio nawiązuje do pierwszego przykazania tj. „nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”, ale jest też uzupełnieniem, uwspółcześnieniem pierwszego odcinka „Dekalogu” Kieślowskiego/Piesiewicza. – To jest nasza wariacja na ten temat – dodał Witt-Michałowski.
W przedstawieniach wystąpią: Arkadiusz Cyran, Ewa Pająk, Wojciech Rusin, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica i Agnieszka Warchulska.
Premiera spektakli odbędzie się we wtorek, 12 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie.
ZuS / PAP / opr. ToMa
Fot.Piotr Michalski