W audycji poświęconej roku 1987 zapraszamy na kolejną wycieczkę. W Europie dało się wtedy odczuć pierwsze nieśmiałe zwiastuny zmian. Ich symbolami były choćby nielegalne lądowanie niemieckiego pilota-amatora na moskiewskim Placu Czerwonym czy berlińskie przemówienie ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana wzywającego I Sekretarza KPZR Michaiła Gorbaczowa do zburzenia muru. Póki co mur jednak stał, choć kruszał niepostrzeżenie…
Na rynkach aukcyjnych rekordy sprzedaży biły płótna Vincenta Van Gogha – najpierw „Słoneczniki” i kilka miesięcy później „Irysy” zostały najdroższymi obrazami w historii.
Za to na antypodach Australijczycy szykowali się powoli do obchodów 200-lecia państwa, jakie miały nastąpić w kolejnym roku. Wielki prezent kibicom sprawili tamtejsi krykieciści, zwyciężając po raz pierwszy w rozgrywkach Pucharu Świata (a krykiet to gra, której globalna widownia pod względem liczebności ustępuje jedynie piłce nożnej). Natomiast fani muzyki dostali w roku 1987 cały wysyp doskonałych albumów nagranych właśnie przez australijskie zespoły. Część z nich zyskała sławę ogólnoświatową, inne lokalną, jeszcze inne trafiły do przegródki „kultowe”, co zazwyczaj oznacza „świetnie, ale mało znane”.
Posłuchamy zatem australijskich zespołów i ich nagrań dokonanych w roku 1987 – zagrają Midnight Oil, INXS, The Triffids, Icehouse, The Go-Betweens oraz The Church. Nie będzie Nicka Cave’a, ale tylko dlatego, że nie wydał wtedy żadnej płyty?
Fot. Vincent van Gogh, Public domain, via Wikimedia Commons