Koncerty w lubelskich instytucjach kultury
Zaczniemy od propozycji puławskiego Domu Chemika. W sali widowiskowej wystąpi Baranovski. Za projektem BARANOVSKI stoi wokalista, muzyk, producent i songwriter Wojtek Baranowski. Współpracował m.in. z grupą XXANAXX.
Jury Akademii Fonograficznej doceniło jego talent i wkład w polską muzykę nominując Baranovskiego do nagrody Fryderyk. Zaledwie dwa albumy pozwoliły Baranovskiemu na powiększenie grona fanów.
„Luźno”, „Czułe miejsce”, „Lubię być z nią”, „Nie mamy nic” to ledwie początek listy hitów, które grały największe polskie radiostacje.
Aktualnie BARANOVSKI kończy pracę nad swoim trzecim albumem, którego premiera zapowiadana jest na jesień tego roku.
Początek dzisiejszego koncertu o 18.00 w Puławskim Domu Chemika.
Koncert w Filharmonii Lubelskiej
Otwarte drzwi ma dziś także Filharmonia Lubelska. Artyści powoli przygotowują się do wieczornego koncertu. W piątek orkiestra symfoniczna pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wystąpi podczas koncertu symfonicznego. Na scenie uważana za jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia Marta Magdalena Lelek. W programie uwertura do opery „Wesele Figara” Mozarta, Koncert skrzypcowy G-dur i II Symfonia C-dur Schumanna.
W części pierwszej wybrzmią dzieła osiemnastowiecznego Wiednia: jedna z najbardziej znanych operowych uwertur – wstęp do „Wesela Figara” oraz Koncert skrzypcowy G-dur KV 21.
Drugą część wieczoru wypełni Symfonia C-dur op. 61 Roberta Schumanna. To dzieło niezwykle osobiste, odzwierciedlające emocjonalny stan kompozytora, pierwsze po kolejnym kryzysie.
Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej rozpoczyna się o 19.00.
Prace ponad 20 artystów w Galerii Podlaskiej
Na wernisaż zapraszają artyści związani z Południowym Podlasiem. „Transgresje” to tytuł wystawy zbiorowej, która powstała dzięki współpracy 23 autorów prac malarskich. Artyści zmierzyli się z tematem ukazując przekraczanie granicy w indywidualnie malowanej definicji słowa. Temat transgresji jest dla środowiska artystycznego, szczególnie teraz, niezwykle istotny. Współgra z obecnymi wydarzeniami globalnymi. Poprzez sztukę chcą komentować metaforycznie przemiany społeczne, przewidywać dążące trendy.
Początek wernisażu o 18.00 w Galerii Podlaskiej mieszczącej się w Bialskim Centrum Kultury.
Spotkanie Aleksander Fredro & Wincenty Pol In Memoriam w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Nietrudno wymienić najważniejsze komedie pisarza okresu romantyzmu.
Rok 2023 to także 151. rocznica śmierci Wincentego Pola – poety, geografa, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Ich sylwetki, życiorys przypomnieć ma wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
W programie odczyt Wiktora Kowalczyka „Aleksander Fredro i Wincenty Pol – żywoty równoległe i relacje wzajemne”, odczyt dra Tadeusza Piersiaka „Skrzydlate słowa Aleksandra Fredry i Wincentego Pola”. Amatorski Teatr Towarzyski zaprezentuje także fragmenty spektaklu „Damy i huzary”.
Początek wydarzenia o 17.00 przy Placu Litewskim 3 w Lublinie.
Fot. Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” FB