O kształceniu geograficznym w polskich szkołach rozmawiają specjaliści w Lublinie. W konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej biorą udział nauczyciele akademiccy, dydaktycy pracujący w szkołach oraz autorzy podręczników do geografii.
– Podstawowym celem edukacji geograficznej jest zrozumienie świata – mówi dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, doktor Jolanta Rodzoś. – Chodzi o to, aby rozumieć to, co się dzieje na świecie, mieć pewien zasób wiedzy, ale wiedzieć, gdzie tej rzetelnej wiedzy szukać, ponieważ mamy bardzo dużo źródeł informacji. Celem edukacji geograficznej jest też nauczyć ucznia odróżniać źródła wiarygodne od źródeł prawdopodobnych i nauczyć ucznia wiązania faktów ze sobą.
CZYTAJ: Pierwsza Dama w puławskim ośrodku wychowawczym [ZDJĘCIA]
– Zmiany w geografii i w świecie zachodzą bardzo szybko – mówi nauczycielka geografii w liceum ogólnokształcącym Iwona Kryczka. – Ciągle musimy aktualizować pewne rzeczy. Takim największym wyzwaniem dla nas wszystkich będzie sztuczna inteligencja, która może nam bardzo pomóc, ale z punktu widzenia nauczycieli wszyscy się obawiają, jak to zafunkcjonuje. Czy nie będzie też ograniczać naszych uczniów w ich pracy.
Konferencja na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS potrwa do soboty (18.11).
MaK / opr. PrzeG
Fot. Magdalena Kowalska