Na najstarszym lubelskim cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie trwa kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Nekropolia powstała pod koniec XVIII wieku.
CZYTAJ: Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu [MAPY, AKTUALIZACJA]
– Spoczywa tu wiele osób bardzo zasłużonych dla miasta – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski, który po raz kolejny włączył się w kwestę. – Rodzina Vetterów w części ewangelicko-augsburskiej, rodzina filantropów, przemysłowców. Emil Plage, Teofil Laśkiewicz – jeden ewangelik, drugi katolik. Pochowani na jednej i drugiej części cmentarza, który założyła – potocznie mówiąc – fabryka samolotów w Lublinie. Hieronim Łopaciński – bibliofil, społecznik. Ksiądz Piotr Ściegienny, Józef Czechowicz – poeta, który zginął podczas bombardowania Lublina w 1939 roku. Obrońcy Lublina z 1939 roku, powstańcy styczniowi.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają także m.in. Jan Mincel – uwieczniony przez Bolesława Prusa na kartach powieści „Lalka”, a także ks. Idzi Radziszewski – pierwszy rektor i współzałożyciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Na cmentarzu znajdują się także symboliczne miejsca upamiętnienia poległych legionistów I, II i III Brygady, a także ofiar zbrodni katyńskiej. Są mogiły powstańców styczniowych, żołnierzy poległych w walce z bolszewikami w 1920 r., obrońców Lublina z 1939 r., jego mieszkańców, którzy zginęli podczas bombardowań miasta we wrześniu 1939 r. Swoje miejsce spoczynku znaleźli tu też więźniowie Zamku Lubelskiego.
CZYTAJ: Prawie 70 tys. zł zebrano podczas pierwszego dnia kwesty na cmentarzu przy Lipowej [ZDJĘCIA, FILM]
Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków odbywa się po raz 37. Przez ten czas udało się odnowić 300 nagrobków. W tym roku organizatorzy chcą odnowić 3 nagrobki.
Zbiórkę organizuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina i Polskie Radio Lublin. Sztab kwesty mieści się w siedzibie naszej rozgłośni.
MaK / PaSe / opr. WM
Fot. Kordiann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons