Rekonstrukcję grodziska w Chodliku w technologii rozszerzonej rzeczywistości przygotuje Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Zostanie zbudowany wirtualny świat Słowiańszczyzny okresu plemiennego oparty na dotychczasowych wynikach badań naukowych – zarówno tych współczesnych, jak i przeprowadzonych w połowie ubiegłego wieku przez profesora Aleksandra Gardawskiego.
CZYTAJ: Archeolodzy znów w Chodliku. Będą kolejne sensacyjne odkrycia?
– Stworzymy swoisty wehikuł czasu – mówi kierownik Misji Archeologicznej w Chodliku dr Łukasz Miechowicz. – Jeżeli państwo przyjadą do nas za dwa lata, będą mogli cofnąć się w czasie do lat 2012-13, do roku 1952 oraz do wczesnego średniowiecza, IX-X wieku, gdzie zwiedzicie słowiańską chałupę, zobaczycie te zabytki, zobaczycie konstrukcje wałów grodziska i weźmiecie udział w scenariuszach, czyli na przykład przeżyjecie (albo nie przeżyjecie) najazd na grodzisko weźmiecie udział w średniowiecznym pogrzebie, kiedy zmarłego palą na stosie.
CZYTAJ: „Grodzisko ma ogromny potencjał turystyczny”. W Chodliku stanęły tablice edukacyjne
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na wykonanie tego projektu otrzymał milion złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Całość ma być gotowa za dwa lata.
CZYTAJ: „Wyjątkowe znalezisko pobudza zmysły archeologów”. Kolejne odkrycia w okolicach Chodlika
ŁuG/ opr. DySzcz
Fot. Archeologia i starożytności Chodlika