Dziś (16.11) w czeskiej Ostrawie poznaliśmy zwycięzców dorocznego konkursu Komisji Europejskiej na najbardziej innowacyjne projekty w ramach polityki spójności „Regiostars”. Z 228 zgłoszonych w sześciu kategoriach, jury wyłoniło po pięciu finalistów w każdej. Polacy znaleźli się w czterech.
Do polskich uczestników, jako członków wielonarodowego zespołu z sześciu krajów, trafiła główna nagroda w kategorii „Połączona Europa”, za projekt strategii i narzędzi dla operatorów publicznego transportu miejskiego na drodze do niskoemisyjności.
– W projekcie uwzględniono innowacje, które są we wstępnej fazie wdrażania – podkreśla przewodniczący jury dla tej kategorii konkursu, profesor Politechniki Morskiej w Szczecinie, Stanisław Iwan: – Między innymi pojawiają się aspekty związane z elektromobilnością przyszłości, z zagadnieniami związanymi z automatyzacją, autonomizacją różnych aspektów mobilności. Projekt jest wielonarodowy, obejmuje swoim zakresem kilka regionów. Przeprowadzono 7 pilotaży. To może posłużyć jako pewna baza dla wdrażania podobnych rozwiązań w innych miastach.
Przypomnijmy, że w piątce finalistów w kategorii „Europa społeczna i włączająca” o nagrodę walczył wspólny projekt naukowców z Lublina i Iwano-Frankiwska na Ukrainie „Niewidzialne dziedzictwo”. Umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku „oglądać” skarby kultury poprzez dotyk, z wykorzystaniem modeli 3D i opisów dźwiękowych.
JB/ opr. DySzcz
Fot. Jacek Bieniaszkiewicz