101 tysięcy 884 złote zebrano podczas kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Zakończył się trzeci i ostatni dzień zbiórki – w piątek (03.11) zebrano ponad 10,5 tysiąca złotych.
Kwestę zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina wraz z Polskim Radiem Lublin.
– Sumy „największych” puszek sięgały nawet trzech tysięcy złotych – mówi Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie. – Zaplanowaliśmy odnowienie czterech nagrobków na najstarszej części cmentarza rzymskokatolickiego i jednego nagrobka żołnierza – uczestnika bitwy pod Jastkowem, który jest na cmentarzu wojskowym. To zwykła płyta z piaskowca, ładna, ale zaniedbana. Spróbujemy odremontować i ten pomnik.
– Mamy wciąż wiele do zrobienia – dodaje Stanisław Santarek. – Jak idę przez cmentarz, zadaje sobie pytanie: kiedy się do tych wszystkich nagrobków „dobrać”? Nagrobki, które były konserwowane 30 lat temu, już w tej chwili wymagają ponownej renowacji. Niestety nasze XIX-wieczne nagrobki zrobione są najczęściej z piaskowca, a nieraz i wapnia. Jest to bardzo miękki kamień. Poddaje się on szybko destrukcji. A te stare nagrobki to historia naszego miasta, tak, że warto je zabezpieczyć. Miejmy nadzieję, że Społeczny Komitet Odnowy Zabytków w Lublinie będzie jeszcze długo, długo pracował.
Z zebranych środków organizatorzy planują odnowienie rzeźby secesyjnej na pomniku p. Bercikowskiej, nagrobka Władysława Plewińskiego, nagrobka Stefanii Mazurkiewicz, nagrobka Stanisława Pliszczyńskiego.
W 2022 roku zebrano ponad 93 tysiące złotych, za które naprawiono 3 nagrobki. Wandy Łysakiewicz, rodziny Holzerów i Konstancji Gerlicz. W kasie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina zostało około 5 tysięcy złotych oszczędności, które zasilą tegoroczny budżet.
Od początku organizowania kwesty wyremontowano ponad 300 nagrobków. Cmentarz przy ulicy Lipowej został założony w 1794 roku. To najstarsza nekropolia w regionie i jedna z najstarszych w kraju.
Trzeciego dnia na najstarszej lubelskiej nekropolii kwestowali m.in.: autor popularnego cyklu kryminałów retro Marcin Wroński, członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban, zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Redbad Klynstra-Komarnicki, reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski.
EwKa / opr. ToMa
Fot. RL