Czy czas musi płynąć do przodu? Jak się plecie opowieści? Kto wszystko wie, a kto boi się ciszy? Jak przekłada się doświadczenie w pisaniu tekstów piosenek na pisanie prozy? Skąd się biorą kundle? Na te m.in. pytania odpowiadała w Teatrze Starym w Lublinie Katarzyna Groniec. Pretekstem do spotkania była debiutancka książka piosenkarki zatytułowana „Kundle” (wyd. Nisza, 2023). Wrócimy do fragmentów tego wieczoru.
„Artyści i literaci wpisani w krajobraz ziemi hrubieszowskiej. Patriotyczne aspekty życia i twórczości na tle dziejów od Królestwa Polskiego do lat 80. XX w.” to wystawa, otwarta kilka dni temu w Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Wernisaż poprzedził cykl wykładów, a towarzyszy jej katalog (można go pobrać ze strony muzeum). Koordynatorką przedsięwzięcia jest Dorota Grzymała, kustoszka działu sztuki muzeum. Ona też była autorką wykładu, opracowała scenariusz wystawy i katalog. Porozmawiamy o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Przegląd „Kolekcje Sztuki Romantycznej” to nie tylko słuchowiska, które powstają w oparciu o teksty pisarzy romantycznych. Odbywają się także spotkania z literatur. Cykl rozmów zatytułowany jest „Biblioteka Kolekcji – Lektury Romantyczne”. Czym dla współczesnego człowieka są lektury romantyczne i jakie wartości przekazują? Rozmowę w Studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin z prof. dr. hab. Małgorzatą Łukaszuk o Adamie Mickiewiczu prowadziła Ewa Hadrian. Przywołamy fragmenty tego spotkania.
W 381 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława gotuje barszcz dla wojowników, a Stanisław nie mieści się za kanapą.
Zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu: Alfred Przybysz, Dom B. Leśmiana. Katalog wystawy „Artyści i literaci wpisani w krajobraz ziemi hrubieszowskiej”, s. 219, poz. VIII.3.