Teatry tańca prezentują się w Lublinie
W Lublinie rozpoczynają się 27. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. To jeden z najstarszych i największych tego typu festiwali w Polsce i w Europie Wschodniej.
Idea imprezy to wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń oraz inspiracja odmiennością kulturową innych państw.
Twórcy i organizatorzy spotkań corocznie podkreślają uniwersalny wymiar wydarzenia, przypominając, że taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia.
Podczas tegorocznej edycji postawiliśmy na intensywniejszą obserwację procesów i zmian zachodzących w świcie tańca i dyscyplin pokrewnych. Propozycje zawarte w tegorocznym programie MSTT są wynikiem czujnej obserwacji zjawisk w świecie tańca i sztuk performatywnych oraz bogatego spektrum zjawisk tanecznych prezentowanych w ciągu całego roku w Centrum Kultury w Lublinie.
Zobaczymy artystów z Danii, Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, ale i USA.
Nowością festiwalu będą elementy przeżywającego rozkwit nowego cyrku. Tę dziedzinę sztuki reprezentować będzie Fundacja Sztukmistrze.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca będzie Yoann Bourgeois — znany na całym świecie francuski wizjoner nowego cyrku i tańca. Artysta zagości w Polsce po raz pierwszy i pojawi się właśnie w Lublinie, gdzie świat tańca współczesnego i nowego cyrku są tak sobie bliskie.
W programie zaplanowano również wiele warsztatów i zajęć dla tancerzy – zarówno dla tych początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych.
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca potrwają do 13 listopada.
Pierwszy spektakl – przedstawienie Mette Ingvartsen „The Dancing Public” – odbędzie się dzisiaj w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków w Lublinie. Początek o godzinie 19.00.
Szczegółowy program na stronie internetowej festiwalu.
10 tenorów w Centrum Spotkania Kultur
10 różnych indywidualności twórczych,
10 temperamentów,
10 odcieni tego jednego, najwspanialszego męskiego głosu, jakim jest tenor.
To trzeba zobaczyć i usłyszeć – przekonują organizatorzy wydarzenia muzycznego, które odbędzie się dzisiaj w centrum Kultury w Lublinie.
10 Tenorów to prawdziwa potęga głosów! Podczas tego magicznego wydarzenia doświadczycie niezwykłych emocji od wzruszenia aż po gromki śmiech. To prawdziwa muzyczna uczta, której trzeba skosztować na żywo.
W zupełnie nowym repertuarze, pozwalającym jeszcze szerzej ujawnić ich talenty, nasza tenorowa dziesiątka przypomni wszystkim, że najważniejsze są te dni, których jeszcze nie znamy oraz że nie liczą godzin i lat. Napotkanej dziewczynie potrafią rzucić bukiet nut z okrzykiem „Bella ciao” albo „Sex bomb” – czytamy w zaproszeniu.
Koncert w sali Operowej CSK rozpocznie się o godz. 19.00.
Wystawa w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza
W Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie prezentowana jest wystawa „Popołudniowy Deser” autorstwa Jerzego Tyburskiego. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Jerzy Tyburski – urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Ukończył studia na Wydziale Nauk Humanistycznych, Katedra Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora BWA Galerii Zamojskiej. Wyróżniony przez miesięcznik Art&Business „Obraz roku 2001”, nominowany jako Zamojska Osobowość Roku „Morando”, otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach w Zamościu, Lublinie, Wrocławiu, Lubaczowie oraz za granicą.
Otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Fot. archiwum