O wsparciu osób z niepełnosprawnością dyskutują w Lublinie przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chodzi między innymi o rozpowszechnienie działania Wypożyczalni Technologii Wspomagających.
– Do tej pory niepełnosprawni musieli wypożyczać taki sprzęt na własny koszt albo otrzymywali dofinansowanie do zakupu. Teraz to się zmienia – mówi dyrektor oddziału lubelskiego PFRON, Małgorzata Paprota. – Za dwuprocentową kaucję zwrotną dana osoba będzie mogła taki sprzęt użytkować. Mówimy o specjalistycznych łóżkach rehabilitacyjnych, podnośnikach kąpielowych, koncentratorach tlenu, aparatach słuchowych, jak również skuterach dla tych osób, sprzętach asystujących czy o linijkach Braille’a. To jest bardzo ważne. Sam sprzęt przyjedzie do osoby z centralnej wypożyczalni, pocztą kurierską z informacją, żeby poczekała na specjalistę, który pomoże jej ten sprzęt zamontować w domu.
Z informacji przekazanych przez PFRON wartość sprzętu znajdującego się w Wypożyczalni Technologii Wspomagających Osoby Niepełnosprawne to ponad 200 mln zł. W województwie lubelskim złożono do tej pory niespełna 50 wniosków na użytkowanie takiego sprzętu.
CZYTAJ: Niepełnosprawni zdobędą górskie szczyty. Pomogą im Szerpowie Nadziei
– Technologia bardzo szybko się rozwija i korzystają z niej również osoby niepełnosprawne, co znacznie ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie, a nawet pracę – mówi kierownik merytoryczny Ośrodka Wsparcia i Testów w Łęcznej, Agnieszka Słoboda. – Tym co się cieszy u nas największym zainteresowaniem to przede wszystkim są pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. To jest urządzenie wspomagające aparat słuchowy. Osoba może sobie zabrać do instytucji, do banku taką tabliczkę, ekranik. Powoduje to, że wszystkie zakłócenia, szmery są zakłócane i odbiór tego dźwięku jest jeszcze lepszy w aparacie słuchowym.
Osoby niepełnosprawne mogą też skorzystać z Centrum Informatyczno-Doradczego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Centrum ma funkcję koordynacyjną i konsultacyjną – informuje dyrektor oddziału lubelskiego PFRON, Małgorzata Paprota. – Tutaj osoba doradza, pomaga w zakresie indywidualnego wsparcia, co danej osobie jest potrzebne. Jeżeli osoba nie posiada orzeczenia, oczywiście pracownik pokieruje i wskaże, gdzie to orzeczenie może nabyć. Jeżeli potrzebuje specjalistycznego sprzętu, to skieruje do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jeżeli potrzebuje świadczeń to pokieruje do odpowiedniej instytucji.
Wśród tematów lubelskiej konferencji nie zabrakło kwestii zwiększenia zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych.
– Praca jest podstawą niezależnego życia – mówi prezes zarządu PFRON, Krzysztof Michałkiewicz. – Wspieramy zatrudnienie osób niepełnosprawnych poprzez dopłatę do zatrudnienia. Także finansujemy szkolenia osób niepełnosprawnych, różnego rodzaju udogodnienia, wyposażenie stanowiska pracy. także finansujemy w ramach różnych programów zatrudnienie wspomagane, asystencję czy trenerów pracy na przykład.
Według danych PFRON współczynnik czynności zawodowej wśród osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi 28,8 procent, a wskaźnik zatrudnienia to 26,8 procent.
Konferencja potrwa do jutra (19.10).
RyK / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com