Parczewski szpital będzie już wkrótce mniej płacił za energię elektryczną i ogrzewanie. Dzięki podpisanej dziś (11.10) umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej oraz otrzymanej dotacji, placówka będzie sama wytwarzać prąd. Zmniejszy też jego zużycie.
CZYTAJ: Myje i leczy. Lubelscy naukowcy stworzyli pastę na medal
– Chodzi o zabezpieczenie dla szpitala własnej energii z „poletka” fotowoltaicznego, wymianę oświetlenia, modernizację oraz rozbudowę instalacji wentylacji i klimatyzacji, a także system zarządzania energią. Liczymy na około 40-procentowe oszczędności – mówi dyrektor SPZOZ w Parczewie Jarosław Ostrowski.
– To już 54. szpital, który wspieramy w termomodernizacji i poprawie efektywności energetycznej – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Dotację otrzymuje kolejny szpital Polski powiatowej, czyli tej Polski która potrzebuje tych środków. Parczew jest powiatem ważnym z punktu widzenia i służby zdrowia, i ściany wschodniej. Chętnie udzielamy tej placówce dofinansowania, żeby było taniej, a przede wszystkim czyściej.
Parczewski szpital uzyskał dotację w wysokości 4 milionów złotych. Pozostałe potrzebne środki zamierza pozyskać z pożyczki na ochronę środowiska.
JPi / opr. ToMa
Fot. Jerzy Piekarczyk