Kardynał Stanisław Dziwisz został w niedzielę (08.10) Profesorem Honorowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyróżnienie to otrzymał podczas mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie, której przewodniczył.
Jak zaznaczył rektor KUL, ksiądz profesor Mirosław Kalinowski: „praca kardynała Dziwisza na rzecz Kościoła katolickiego i wartości chrześcijańskich miała wpływ na wiele instytucji katolickich, w tym katolickie uniwersytety na całym świecie”. Rektor podkreślił także, że kardynał Dziwisz „towarzyszył w każdej sytuacji” kardynałowi Karolowi Wojtyle i później Janowi Pawłowi II.
– Chciałem podziękować za to wyróżnienie, jestem zaskoczony. Takiego wyróżnienia jeszcze nie miałem – mówi kardynał Dziwisz. – Czuję się zaszczycony tym tytułem. Zdaję sobie sprawę, że zawdzięczam go przede wszystkim Janowi Pawłowi II. Dostąpiłem w życiu największego przywileju, że przez kilkadziesiąt lat mogłem służyć u boku tego niezwykłego człowieka Czuję się również zaszczycony, że otrzymuje ten tytuł wraz z ks. Franciszkiem Blachnickim. Byłem świadkiem niemal wszystkich spotkań Jana Pawła II z ks. Blachnickim. Wiemy, że drogi życia tych dwóch wielkich ludzi Kościoła zaczęły się krzyżować na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
CZYTAJ: Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II wiele razy bywał w Wąwolnicy
Kardynał Dziwisz podczas uroczystości wręczył rektorowi KUL Medale Papieskie z 2000 roku, a także różaniec ze zbiorów Jana Pawła II.
Tytuł Honorowego Profesora KUL uniwersytet przyzna także pośmiertnie księdzu Franciszkowi Blachnickiemu. Przekazanie dyplomu nastąpi w poniedziałek (09.10) na ręce: Urszuli Pohl, odpowiedzialnej za Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, który jest żeńskim instytutem świeckim na prawie diecezjalnym, założonym w 1958 roku przez księdza Blachnickiego, a także na ręce księdza Marka Sędka, moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie, którego założycielem i duchowym ojcem był ksiądz Blachnicki.
Kardynał Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej (woj. małopolskie). Po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie rozpoczął sześcioletnie przygotowanie do kapłaństwa. W 1963 r. został wyświęcony na kapłana przez ówczesnego wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyłę. Skierowano go do pracy w Kurii Metropolitalnej na stanowisko kapelana Metropolity Krakowskiego. Funkcję tę pełnił do 16 października 1978 r. – do czasu wyboru Karola Wojtyły na papieża.
W latach 1978 – 2005 ks. Dziwisz pełnił funkcję osobistego sekretarza Ojca Świętego Jana Pawła II. W 1998 r. przyjął z rąk Jana Pawła II sakrę biskupią i został biskupem tytularnym San Leone i drugim prefektem Domu Papieskiego. Do godności arcybiskupa został podniesiony w 2003 r. W czerwcu 2005 r., po śmierci Jana Pawła II, przyjął z rąk papieża Benedykta XVI nominację na Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego. W marcu 2006 r. papież Benedykt XVI podniósł go do godności kardynalskiej. W grudniu 2016 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z funkcji Metropolity Krakowskiego i mianował go Administratorem Apostolskim Archidiecezji Krakowskiej. Funkcję tę pełnił do stycznia 2017 r.
EwKa / PAP / opr. ToMa
Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski