Na wystawę słynnych polskich malarzy nazywanych „kapistami” zaprasza Muzeum Zamojskie. Zobaczymy wybór 52 obrazów z kolekcji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w tym 4 dzieła malowane dwustronnie, takich artystów jak: Jan Cybis, Hanna Rudzka-Cybis, Czesław Rzepiński i Piotr Potworowski.
CZYTAJ: Nie tylko piękne zamki. W Lublinie można spotkać się z kulturą węgierską
– Jest to malarstwo bardzo ciekawe, które zrewolucjonizowało Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – mówi kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i kurator wystawy Dorota Rucka-Marmaj. – Dokładnie 100 lat temu garstka zapaleńców postanowiła wyjechać do Paryża i studiować to malarstwo, które wówczas tam się rodziło. Chcieli bazować na obrazach postimpresjonistów. Ale żeby to malarstwo było ciekawsze, studiowali też najznakomitsze dzieła w Luwrze. I wówczas stworzyli własne kompozycje, które były doceniane na tamtejszych wystawach. Nie było oczywiście łatwo, ale jednak swego rodzaju sukces ci malarze odnieśli.
Wystawa prezentuje kolekcję obrazów gromadzonych na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. W kolekcji znajdują się dzieła artystów wywodzących się z takich ugrupowań, jak: Komitet Paryski, Zwornik, Jednoróg i Pryzmat.
„Kolorystów” będzie można oglądać do końca stycznia 2024 r.
Wernisaż wystawy dziś (20.10) o godzinie 14.00 w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej 26. Wstęp wolny.
AP / opr. ToMa
Fot. AP