Jeszcze przez kilka dni można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.
– Do 12 października, czyli do czwartku, można dopisać się do spisu wyborców – mówi pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw wyborów Łukasz Mazur. – Można to zrobić zarówno w formule online, bez wychodzenia w domu, korzystając z podpisu elektronicznego, jak również w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin (ul. Spokojna 2), do 12 października. Natomiast wyborca, który będzie głosować w innym miejscu, w którym jest wpisany, może pobrać z dowolnego urzędu na terenie Polski zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można udać się do komisji w dniu wyborów i oddać głos zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.
CZYTAJ: Wybory 2023. Jak nie poddać się politycznym manipulacjom?
Wtorek ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców za granicą
Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, do wtorku (01.01) muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).
Są trzy sposoby na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców za granicą: przy użyciu usługi e-Wybory (https://ewybory.msz.gov.pl/), poprzez złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), poprzez złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).
Za granicą wyborcy mogą głosować również na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek – z własnoręcznym podpisem – o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października.
Poza granicami Polski wyborcy będą mogli oddać głos w jednym z 410 obwodów głosowania. Najwięcej obwodowych komisji wyborczych – po kilkadziesiąt – utworzono w państwach, w których przebywa największa liczba Polaków, a więc w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Ze względu na stan wojny w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju.
Głosowanie w niektórych obwodach ze względu na różnicę czasu odbędzie się w sobotę 14 października.
Osoby głosujące za granicą otrzymają trzy karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą w wyborach do Senatu, a trzecią – referendalną. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu będzie wyglądać jak w okręgu nr 19 (Warszawa), zaś karta do głosowania w wyborach do Senatu będzie wyglądać jak w okręgu nr 44 (obejmującym 4 stołeczne dzielnice: Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz).
MaK / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum