To pierwszy taki dokument podpisany między czynnie działają kopalnią, a parkiem narodowym. Chodzi o pół miliona złotych, które Lubelski Węgiel Bogdanka przekaże w przyszłym roku Poleskiemu Parkowi Narodowemu m.in. na działalność naukową dotyczącą chronionych gatunków roślin i zwierząt na tym terenie.
– W nowoczesnym biznesie przedsiębiorstwa nie mogą być tylko nastawione na zysk, stąd pomysł na taką współpracę – mówi prezes zarządu LW Bogdanka S.A. Kasjan Wyligała. – Przeznaczymy tam pewną kwotę na fundusz naukowy, gdzie właśnie będzie możliwa taka współpraca między instytucją ochrony środowiska, środowiskiem naukowym i biznesem, który reprezentuje Lubelski Węgiel „Bogdanka”.
– Chodzi m.in. o to, by za te środki móc wykupić grunty leżące na terenie parku, a nie będące jego własnością – mówi dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego. – Jest to jeden z pomysłów. Mam nadzieję, że teraz już nie będzie tego problemu, żeby zwiększać powierzchnię parku w ten sposób, że te grunty możliwe do wykupienia, będzie można nabyć. To narzędzie by lepiej i skuteczniej chronić przyrodę Poleskiego Parku Narodowego.
CZYTAJ: Młodzi piłkarze z SMS Górnika Łęczna będą mieć boisko z zadaszeniem [ZDJĘCIA]
Dziś w budynku Dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie podpisano w tej sprawie list intencyjny.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Piotr Janiak