Aplikacja Diagnostic Nurse ułatwi postawienie diagnozy studentom pielęgniarstwa oraz czynnym pielęgniarkom. Narzędzie zostało przygotowane przez studentów oraz pracowników Uniwersytetu Medycznego.
Zawiera 228 skal oceny klinicznej pacjenta, które zostały wyszukane na podstawie literatury i uporządkowane ze względu na funkcje układowe organizmu.
– Pielęgniarki te skale znają i wykorzystują w praktyce – mówi dr hab. nauk o zdrowiu Barbara Ślusarska z Zakładu Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego. – Problem polega na tym, że żeby móc korzystać z pełnego pakietu diagnostyki po prostu trzeba mieć dostęp do tej skali. I tutaj rodzi się problem, dlatego że dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, iż trudno chodzić z książką ze skalami, a łatwiej jest mieć narzędzie cyfrowe, które pozwoli na szybki i łatwy dostęp do pakietu skal.
– Aby przeprowadzić taki proces pielęgnowania należy ocenić pacjenta pod kątem klinicznym – mówi Agnieszka Chrzan-Rodak, doktor nauk o zdrowiu i współopiekun koła naukowego przy Zakładzie Pielęgniarstwa Geriatrycznego i Rodzinnego. – Nie tylko przeprowadzamy badanie fizykalne pacjenta, ale również wywiad z pacjentem na temat jego stanu i chorób, jak również staramy się zagłębić w różnego rodzaju inne choroby, które współtowarzyszą pacjentowi. Do tego służą różnego rodzaju skale i kwestionariusze. W tej aplikacji mamy ten pakiet skali, kwestionariuszy, który jest podzielony według układów. Mamy układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, możemy ocenić skórę, stan psychiczny. Wchodząc na przykład w układ nerwowy mamy kilka skal oceny stopnia udaru, skalę funkcjonowania w chorobie Parkinsona i różnego rodzaju inne skale, które są związane z chorobami układu nerwowego, neurologicznego.
– Od niedawna dokumentację papierową przerzucamy na komputerową, aczkolwiek często na oddziałach jest jeden komputer, dwa komputery i znajdują się one w jednym miejscu – mówi Wiktora Mazurek, przewodnicząca studenckiego koła naukowego przy Zakładzie Pielęgniarstwa Geriatrycznego i Rodzinnego oraz studentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. – Nie są przenośne, a pielęgniarka, która sprawuje opiekę nad pacjentami często nie ma jednego pacjenta czy dwóch, tylko jest to od kilku do kilkunastu pacjentów, i nie jest w stanie spamiętać wszystkich możliwych danych o pacjencie, które w danym dniu występują. Taka aplikacja może jej pomóc, żeby ocenić pacjenta przy łóżku, porozmawiać z nim, na bieżąco sprawdzić jakie ma problemy. Ta aplikacja podpowiada, że na przykład mamy jeszcze taki układ, taką skalę.
– Mamy na przykład ocenę skóry. Pielęgniarki bardzo często używają skal do oceny ryzyka odleżyn, bo mamy pacjentów leżących – mówi Agnieszka Chrzan-Rodak. – I na przykład jest skala Norton i mamy pytania, które są zawarte w tej skali – czy jest stan fizyczny dobry, dość dobry, średni, bardzo ciężki. Na podstawie naszej obserwacji określamy jaki jest stan świadomości pacjenta – jest pacjent apatyczny, przytomny. Tu również wybieramy, co nam pasuje do tego pacjenta, jaka jest jego aktywność, czy chodzi samodzielnie czy też nie, stopień samodzielności przy zmianie pozycji, czy jest pełna czy niepełna, stopień oceny zwieraczy, a na końcu jest wynik. I w zależności od wyniku, mamy wtedy jasne, czy ryzyko powstania odleżyn jest duże, średnie czy brak tego ryzyka.
– Przy takiej dużej ilości zaangażowania i pracy w oddziale, to urządzenie pozwala zminimalizować ten czas na wykonanie tych samych zadań – mówi dr hab. Barbara Ślusarska. – Druga sprawa, podwyższają jakość opieki, bo jeżeli pielęgniarka lepiej zdiagnozuje pacjenta, lepiej rozpozna, czyli profilaktyka powikłań wcześniej jest zastosowana.
– Ta aplikacja wspiera samodzielność zawodową pielęgniarek, ponieważ nabywają one coraz więcej kompetencji, m.in. wypisywanie recept – mówi Agnieszka Chrzan-Rodak. – Żeby ją wypisać, trzeba zbadać pacjenta. Taka aplikacja pozwala na zebranie danych o pacjencie, przeprowadzenie różnego rodzaju badań. Na podstawie tych badań pielęgniarka może zaordynować receptę. Także chodzi przede wszystkim o wspieranie tych coraz nowszych poszerzających się kompetencji.
Aplikację można bezpłatnie pobrać w Sklepie Google Play.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. blask.umlub.pl/ play.google.com