„Bitwa o kulturę” w Teatrze Starym
W Teatrze Starym dziś kolejna odsłona cyklu „Bitwa o kulturę”. Tym razem pod hasłem „Śmierć w mieście, śmierć na wsi / Jarosław Ważny”.
Jarosław Ważny – dziennikarz, muzyk – jeden z liderów projektu muzycznego Polskie Znaki (obok Radka Łukasiewicza i Janusza Zdunka) – opowie o genezie i idei płyty „Rzeczy ostatnie”, złożonej z polskich ludowych pieśni pogrzebowych zaprezentowanych w nowoczesnych aranżacjach i z gościnnym udziałem wokalnym Sanah, Matyldy Damięckiej, Vito Bambino. Rozmowę prowadzi Łukasz Drewniak.
Początek spotkania o godzinie 18.00. Będzie ono także transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego. Obszernych skrótów ze spotkań w Teatrze Starym można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Polskiego Radia Lublin, w niedzielę między 7.00 a 11.00.
Niezwykły gitarzysta w CSK
Centrum Spotkania Kultur zaprasza na koncert dwudziestodwuletniego gitarowego geniusza, który oczarował świat… Marcin Patrzałek – objawienie America’s Got Talent, zwycięzca Must Be the Music, wirtuoz, kompozytor i artysta, który wymyka się sztywnym ramom, tworząc zupełnie nową definicję muzyki gitarowej.
Trasa Instrumentalizm to połączenie najbardziej znanych aranżacji klasycznych, coverów współczesnych utworów oraz prezentacja autorskich kompozycji. Wyrusz w muzyczną podróż od V Symfonii Beethovena, przez Kashmir Led Zeppelinów, aż po wirtuozerskie autorskie kompozycje. To wszystko w nowym wydaniu z potężnym wsparciem perkusji, basu, smyczków, i elektroniki.
Styl perkusyjny, który Marcin Patrzałek wykonuje na gitarze od wielu lat, umożliwia przedstawienie znanych słuchaczom utworów w zupełnie niecodziennym wydaniu.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Kobiety w sztuce. Wykład w Domu Kultury LSM
W Domu Kultury LSM dziś kolejne spotkanie z historykiem sztuki – dr Elżbietą Matyaszeską.
Analizując historię sztuki polskiej i mając na uwadze problem obecności w niej kobiet-artystek, łatwo zauważyć, iż okresem, w którym powoli przestawały istnieć dla nich instytucjonalne bariery uniemożliwiające artystyczne kształcenie, był wiek XIX, a właściwie jego druga połowa. Z czasem też dla przyszłych artystek zaczęto coraz szerzej otwierać podwoje uczelni państwowych oraz oficjalnych galerii sztuk pięknych.
Z takiej możliwości korzystały nie tylko malarki i rysowniczki. Swe zdolności mogły tam rozwijać także rzeźbiarki. Do grona prekursorek tej niełatwej i w powszechnym przekonaniu „zbyt brudnej dla kobiety’’ dziedziny artystycznej zaliczyć należy Teofilę Certowicz. To ona będzie bohaterką dzisiejszego wykładu, który rozpocznie się o godz. 17.00.
Wystawa w Galerii „Przy Bramie”
W Galerii TPSP „Przy Bramie” prezentowana jest wystawa malarstwa Marii Teresińskiej-Wieczorek.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie od 2019 roku. Prezentowana wystawa to prace powstałe w latach 1976-2023.
– Swoje spotkanie z malarstwem rozpoczęłam w wieku 22 lat malując w wolnych od pracy i zajęć domowych chwilach – mówi autorka. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa „W czasie i przestrzeni” będzie prezentowana do 1 listopada.
Fot. Marcin FB