Blisko 100 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy przez Bug odnotowali w naszym regionie od początku 2023 roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Chcieli się dostać do Niemiec
– Cudzoziemcy próbują przepłynąć rzekę wpław lub wykorzystują do tego na przykład pontony – mówi rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Dariusz Sienicki. – Podczas prób nielegalnego przekroczenia granicy obecność służb białoruskich na terytorium tego kraju w pobliżu rzeki granicznej Bug. Trzeba podkreślić, że prawie wszyscy ci nielegalni migranci chcieli się dostać do Niemiec lub innego, „dalszego” kraju Unii Europejskiej. Polską nie byli zainteresowani.
Wśród osób nielegalnie przekraczających polsko-białoruską granicę przez rzekę Bug byli głównie obywatele: Afganistanu, Syrii, Jemenu, Egiptu oraz Tadżykistanu.
CZYTAJ: Blisko 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez Bug
Na Bugu powstanie zapora
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w sobotę (16.09) w Terespolu o ogłoszeniu przez Straż Graniczną przetargu na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Do 22 września zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty. Według zapowiedzi przetarg zostanie rozstrzygnięty w połowie listopada, aby wyłoniony wykonawca mógł rozpocząć prace nad budową.
Zapora elektroniczna ma liczyć 172 kilometry; będzie to około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych, czujniki ruchu, setki kilometrów kabli transmisyjnych. Minister Kamiński zastrzegł, że na rzece Bug nie jest planowana zapora inżynieryjna, fizyczna. – Tak, aby nie odcinać naszych obywateli od rzeki – podkreślił minister Kamiński.
CZYTAJ: Pełny monitoring granicy. Wzdłuż Bugu powstanie zapora [ZDJECIA]
Jego zdaniem zapora elektroniczna na Bugu w stu procentach umożliwi monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią. – Każda podjęta próba nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę będzie ujawniona przez naszych funkcjonariuszy. Wtedy nastąpi natychmiastowa interwencja specjalnych grup interweniujących. Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań – stwierdził.
Granica polsko-białoruska na Lubelszczyźnie liczy ok. 180 km i na całej długości przebiega wzdłuż rzeki Bug. Natomiast na podlaskim odcinku granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
MaTo / PAP / opr. ToMa
Fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl