– Dzięki zmianom wprowadzonym przez rząd estoński CIT stał się bardziej dostępny – uważa wiceminister Artur Soboń. Taka forma podatkowa pozwala wypracowany zysk przeznaczyć na inwestycję bez konieczności zapłaty podatku.
CZYTAJ: Artur Soboń: decyzja ws. przedłużenia zerowego VAT na żywność zapadnie pod koniec roku
– Estoński CIT wprowadziliśmy w 2021 roku. Wtedy korzystało z niego nieco ponad 500 firm. Dziś to prawie 13 tysięcy. To jeden z największych sukcesów podatkowych ostatniej kadencji – mówił wiceminister podczas konferencji w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie. – Po to, aby ten estoński CIT był jeszcze bardziej dostępny, wprowadziliśmy likwidację limitu przychodów 100 mln zł, po drugie znieśliśmy konieczność określonych nakładów inwestycyjnych. Sam przedsiębiorca decyduje, na co przeznaczy te środki. Obniżyliśmy stawki ryczałtu. Wreszcie wprowadziliśmy możliwość korzystania z tej formy opodatkowania przez proste spółki – ale przez spółki kapitałowe, spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, wreszcie spółki komandytowo-akcyjne i komandytowe.
– Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności prowadzenia odrębnej rachunkowości do celów podatkowych, a opodatkowanie dywidendy jest niższe niż na zasadach ogólnych – mówi wiceminister finansów Artur Soboń. – Cały wypracowany zysk można przeznaczyć na inwestycje czy to w środki trwałe – czyli w sprzęt, maszyny, budynki – czy w pracowników. Przeciętny przedsiębiorca zwiększa w ten sposób płynność finansową. To właściciel decyduje, kiedy i w jakiej wysokości to zobowiązanie podatkowe powstanie, bo on decyduje, czy ten mechanizm będzie funkcjonował przez jeden rok, czy przez kilka lat, tak aby moment, w którym nastąpi dystrybucja zysku, samemu sobie zaplanować.
W następnych latach planowane są kolejne zmiany w estońskim CIT, których celem jest popularyzacja tej formy opodatkowania poprzez: preferencje dla przedsiębiorców reinwestujących wypracowane zyski, uproszczenie zasad opodatkowania estońskim CIT i liberalizację warunków uprawiających do takiej formy opodatkowania.
CZYTAJ: Bezpieczny i bogaty region. Artur Soboń zaprezentował wyborcze hasło [ZDJĘCIA]
Według danych Ministerstwa Finansów na 30 czerwca 2023 r., liczba podatników korzystających z estońskiego CIT-u w porównaniu do danych na koniec 2022 r. wzrosła o ponad 35%.
RyK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski