7,5 miliona złotych trafi do lubelskich gmin na prowadzenie punktów informacyjno-konsultacyjnych dotyczących programu Czyste Powietrze. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.
W gminnych punktach mieszkańcy dowiedzą się, na jakich zasadach mogą skorzystać z dofinansowania na wymianę pieca czy ocieplenie budynku.
CZYTAJ: Lublin uznany „miastem z włoskim klimatem”. Kogo tak zachwyciliśmy?
– 5 lat programu „Czyste Powietrze” w województwie lubelskim to 40 tysięcy wniosków – mówi zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, Paweł Mirowski. – Kwota 1 miliarda i 300 milionów zł to są te środki, które trafią do beneficjentów chcących wymienić „kopciucha” i ocieplić dom. Ale żeby nie było tak różowo, należy spojrzeć w Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i okazuje się, że jest w województwie lubelskim jeszcze dużo do zrobienia. Mamy sporo „kopciuchów” do wymiany, około 160 tys. To są miejsca, gdzie musimy i chcemy dotrzeć z programem.
1/4 złożonych do tej pory wniosków, czyli około 10 tysięcy, to te złożone po 3 stycznia tego roku. Wtedy w życie weszły znaczące zmiany, między innymi dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów i wyższe progi dochodowe.
MaK / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski