– Co najmniej połowa chorych onkologicznie potrzebuje specjalistycznej pomocy psychologicznej – mówiła w Radiu Lublin prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, kierownik zakładu psychologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Choroby nowotworowe to choroby cywilizacyjne, a potrzeby wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego chorych na raka stale rosną.
– Z uwagi na duża liczbę chorych, objęcie ich wszystkich opieką systemową jest obecnie niemożliwe – zaznaczyła prof. Samardakiewicz. – W Polsce mamy 170 tys. nowych rozpoznań rocznie. Do tego trzeba byłoby dodać około pół miliona osób, które są na różnych etapach leczenia. Połowa z nich być może potrzebuje pomocy psychologicznej. Dla osób, które trafiają do opieki hospicyjnej, paliatywnej, gwarancja tego, że jest psycholog, istnieje i system też to rozpoznaje. Natomiast w innych ośrodkach są zespoły psychologiczne, ale na tę masę osób z całą pewnością jest to niewystarczające.
Cała rozmowa w materiale wideo:
W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych na nowotwory w Polsce wzrosła dwukrotnie.
Zadania i wyzwania psychoonkologii będą tematem obrad konferencji z okazji 30-lecia Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, która rozpocznie się w piątek (15.09) w Lublinie. W Lublinie także ma powstać Lubelskie Centrum Psychoonkologii.
RCh / opr. PrzeG
Fot. PrzeG