Przedstawiciele Wojska Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnili w Lublinie 77. rocznicę obławy na oddział ppor. Antoniego Kopaczewskiego ps. „Lew”.
– Oddział działał na terenie Fajsławic, Ignasina, Krasnegostawu i Piasków – mówi Wioletta Papińska, stryjeczna wnuczka Zdzisława Dąbrowskiego ps. „Senator”, jednego z członków oddziału ppor. Antoniego Kopaczewskiego. – 77 lat temu w miejscowości Fajsławice nad ranem przyjechało UB i zaatakowało ukrywającego się „Lwa”, Stanisława Pędraka „Poleszuka” zastępca „Lwa”, Józefa Dziachana „Pościgowego” z rodziną. Zostali tam wymordowani, a dom spalony.
W oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy Wodopojnej odbyły się wykłady dla młodzieży. O 16.30 uczestnicy obchodów pojechali do Ignasina przed pomnik upamiętniający miejsce obławy.
CZYTAJ: Otwarcie wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”
Antoni Kopaczewski urodził się 25 maja 1918 roku w Majdanie Brzezickim. Był żołnierzem Armii Krajowej i partyzantem antykomunistycznym.
Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. W okresie okupacji należał do AK, gdzie był dowódcą plutonu żandarmerii. W 1945 roku wstąpił do WiN, gdzie został podkomendnym mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Zginął 8 września 1946 roku w Ignasinie
ŁuM / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska