Prawo nieruchomości to bardzo skomplikowany obszar prawa. Wynika to z bardzo dużej liczby przepisów oraz norm. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie muszą dysponować nie tylko szeroką wiedzą, ale również dużym doświadczeniem. Tylko w takim przypadku będą mogły skutecznie doradzać swoim klientom. Specjaliści zajmują się zarówno prywatnymi nieruchomościami, jak i inwestycjami budowlanymi, nie tylko w zakresie nabywania i sprzedaży, ale także zarządzania. Jak dokładnie wygląda współpraca?
Obsługa prawna nieruchomości – jakie usługi wchodzą w jej zakres?
Osoby lub firmy, którym potrzebne jest doradztwo nieruchomości mogą skorzystać z pomocy radców prawnych lub adwokatów specjalizujących się w tej dziedzinie. W praktyce klientami kancelarii są nie tylko kupujący i sprzedawcy, ale również najemcy. Jakie usługi wchodzą w zakres obsługi prawnej?
- Badanie stanu prawnego nieruchomości przed kupnem/sprzedażą – te czynności mają na celu ustalenie ryzyka związanego z nabyciem/sprzedażą danego obiektu lub gruntu. Na tym etapie kancelaria zajmuje się weryfikowaniem danych, które zostały przekazane przez sprzedawcę. Obsługa prawna nieruchomości obejmuje także określenie rozwiązań prawnych w celu ograniczenia lub wyeliminowania ryzyka. Badanie stanu prawnego jest wskazane szczególnie w przypadku zakupu gruntu pod zabudowę obiektów handlowych, przemysłowych lub pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
- Obsługa transakcji – doradztwo nieruchomości na tym etapie dotyczy przygotowania oraz negocjowania umów kupna, sprzedaży, najmu lub dzierżawy o charakterze przedwstępnym lub zobowiązującym. Obejmuje udzielanie porad, wyjaśnianie wszelkich wątpliwości oraz rozstrzyganie sporów, które mogą powstać w trakcie. Do obsługi transakcji zalicza się także regulacja stanu prawnego nieruchomości.
- Obsługa finansowania nieruchomości – specjalista od prawa nieruchomości może pomóc w kwestiach dotyczących rynków finansowych oraz możliwości finansowania danego obiektu lub gruntu. Ponadto doradca zajmuje się opiniowaniem dokumentów dotyczących finansowania, weryfikowaniem umów kredytowych oraz dobieraniem najkorzystniejszych form transakcji.
- Obsługa prawna na etapie realizacji inwestycji – osoby, które decydują się na skorzystanie z usług kancelarii specjalizującej się w nieruchomościach, mogą liczyć na pomoc podczas całego procesu inwestycyjnego. Dotyczy to negocjacji z inwestorem, wykonawcami oraz dostawcami. Doradztwo nieruchomości obejmuje także umowy inwestycyjne, negocjację ich warunków oraz reprezentowanie w przypadku postępowań cywilnych lub administracyjnych.
Dlaczego warto zdecydować się na doradztwo nieruchomości?
Wyżej wymienione czynności to oczywiście tylko część usług, jakie może świadczyć kancelaria. Klientom bardzo często zależy na reprezentacji prawnej podczas postępowań, np. dotyczących wydania decyzji o warunkach zabudowy, pozwolenia na budowę czy zmiany kwalifikacji gruntu. Obsługa prawna nieruchomości niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki nawiązaniu współpracy klienci zyskują poczucie, że zawarta przez nich transakcja jest bezpieczna, a ryzyko ewentualnych problemów prawnych zminimalizowane. Ponadto mogą liczyć na ochronę prawną i pomoc w rozwiązaniu sporów, jednocześnie mając pewność, że ich prawa są należycie chronione.
Doradztwo nieruchomości to sposób na uniknięcie wielu kosztownych i poważnych błędów związanych z zawarciem transakcji i późniejszych problemów. W efekcie klient ma szansę uzyskać maksymalne korzyści z inwestycji.
Artykuł sponsorowany