Sołtysi z gmin i powiatu lubelskiego spotkali się w Lublinie, by zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu „Czyste Powietrze”, o czym później poinformują mieszkańców regionu.
CZYTAJ: Lubelskie zyska dwa nowe regiony partnerskie
– Rozpoczynamy kampanię edukacyjną „Sołtys – Ambasador Czystego Powietrza – mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Agnieszka Kruk. – Program przewiduje wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na te ekologiczne oraz termomodernizację budynku, czyli docieplenie przegród, czyli ścian, oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Można ewentualnie dodatkowo skorzystać i zainstalować panele fotowoltaiczne.
– Sołtysi bardzo dobrze znają mieszkańców wsi, dlatego są dobrym przekaźnikiem informacji, a ten program daje spore korzyści – przyznaje sołtys wsi Majdan Sobieszczański, Paweł Nalepa. – Przede wszystkim zmniejszenie kosztów ogrzewania, co dzisiaj jest bardzo istotne, bo to jednak obciąża budżety. Dzisiaj jest dużo rozwiązań technicznych na rynku, np. okna trzyszybowe, które powodują nowe możliwości w budownictwie, w aranżacji budownictwa, a przy okazji wpływa to na energooszczędność.
Z programu „Czyste Powietrze” można korzystać od 5 lat. W tym czasie w województwie lubelskim w jego ramach zrealizowano inwestycje o wartości ponad miliarda złotych.
RyK / opr. LisA
Fot. Krzysztof Radzki