Zegar słoneczny i maszyna do doniczek ogrodowych – to niektóre z działań zrealizowanych przez uczniów szkół zawodowych z województwa lubelskiego w ramach międzynarodowego projektu „Logika ekologii”.
Uczniowie z Technikum Leśnego z Lublina przygotowali projekt ochrony żółwia błotnego. – Na początku naszym zadaniem było czekanie na żółwice, które składały jaja – mówią uczniowie. – Obserwowaliśmy te lęgowiska, a kiedy zobaczyliśmy żółwie, to czekaliśmy. Gdy żółwice wykopały odpowiedni dołek, na odpowiednią głębokość i składały w nim jaja, to naszym zadaniem po zasypaniu tych gniazd, było zabezpieczenie ich przed drapieżnikami.
Projekt prowadzony jest przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, której prezesem jest dziennikarz radiowy i telewizyjny, Michał Olszański. – W tym wypadku mówimy o ekologii, do tego to, co dla nas jest niezwykle istotne – to jest praca w zespole. To są tzw. miękkie umiejętności, bo można być super przygotowanym intelektualnie, natomiast jeśli się nie ma umiejętności pracy w zespole, to bardzo zmniejsza szanse na powodzenie jakichkolwiek projektów.
Rozwiązania opracowane przez uczniów zostaną włączone do lokalnej debaty z udziałem mieszkańców, samorządów i organizacji społecznych. Celem projektu „Logika ekologii” jest zachęcenie młodzieży do podejmowania inicjatyw w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
ŁuM / opr. AKos
Fot. M. Łuszcz