W Szkole Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie otwarto ekopracownię. To miejsce do przeprowadzenia różnego rodzaju eksperymentów. Wszystko w ramach projektu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
CZYTAJ: Lockdown pokazał, jak ważna jest zieleń za oknem
– Ta pracownia wesprze najmłodszych w naukach przyrodniczych – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – – Bardzo ważną rzeczą jest już od najmłodszych lat – czyli od przedszkola, przez szkołę podstawową, po szkoły średnie – kształtowanie postaw przyjaznych dla przyrody. Takich, które zapewniają harmonijny rozwój człowieka we wszystkich wymiarach.
CZYTAJ: Jest nawet stacja meteorologiczna. Szkoła z nowoczesną ekopracownią [ZDJĘCIA]
– Na zajęciach będziemy budować różnego rodzaju moduły – mówi koordynatorka ekopracowni Marta Rycerz. – Wśród nich moduł, który przy wykorzystaniu światła słonecznego przetwarzanego w energię, powoduje uruchomienie się różnych diod, światełek, wiatraczków. Uczniowie będą mieli możliwość zbudować od podstaw model, potem wystawić go na działanie tych odnawialnych źródeł energii i zaobserwować, w jaki sposób to można wykorzystać.
Łączny koszt inwestycji to ponad 80 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wynosi 75 tysięcy złotych.
InYa / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski