Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem uczniów oraz przedszkolaków. Trwa akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze będą obecni w rejonach szkół, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych.
– Będziemy między innymi koncentrować się na prawidłowym przewożeniu dzieci do szkół – mówi młodszy aspirant Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Sprawdzimy, czy dzieci są w fotelikach, a jeżeli przekroczyły 1 m 50 cm, czy są zapięte w pasy. To również sprawdzanie, czy rodzice, opiekunowie, którzy przywożą dzieci do szkoły, korzystają z pasów bezpieczeństwa. Będzie także kontrola prędkości w rejonach szkół. Bardzo często w rejonach szkół mamy obniżoną prędkość do 40 km/h. Będzie oczywiście sprawdzane, czy kierujący stosują się do tych ograniczeń prędkości. Zwłaszcza w rejonach wiejskich będzie kontrola autobusów szkolnych.
A co na ten temat bezpieczeństwa na drodze wiedzą dzieci? – Trzeba uważać na pasach i czekać, aż samochody się zatrzymają. Sprawdzić, czy nic nie jedzie. Nie biec, żeby się nie przewrócić i nic sobie nie zrobić. Nawet jak jest zielone światło, trzeba się rozejrzeć i nie patrzeć w telefon – mówią.
– Ta zasada wciąż obowiązuje – przed przejściem trzeba się rozejrzeć – przypomina rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, nadkomisarz Andrzej Fijołek. – W lewo, w prawo, w lewo – dopiero potem wchodzimy na przejście. Przypominamy, że osoba, która zbliża się do przejścia dla pieszych, nie ma pierwszeństwa. Osoba, która wchodzi na przejście, dopiero ma pierwszeństwo, i ta, która się na tym przejściu znajduje. Kiedy osoba zbliża się do przejścia dla pieszych, dla kierującego jest to sygnał, żeby zwolnić, żeby dostosować prędkość, żeby wyhamować pojazd. Natomiast tego pierwszeństwa jeszcze nie ma.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” potrwa do końca tygodnia.
Policjanci w sierpniu sprawdzali między innymi oznakowanie przejść dla pieszych w rejonie około 800 szkół, przedszkoli i żłóbków. Wystosowano 53 wnioski do zarządców dróg o usunięcie usterek, które dotyczyły znaków poziomych i pionowych, a także miejsc parkingowych przy chodnikach.
LilKa / opr. WM
Fot. policja.pl