Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozpoczyna działalność. Łącznie w Polsce powstaną 23 takie centra, a lubelskie jest najnowocześniejszym tego typu ośrodkiem w regionie.
– Badania kliniczne to bardzo ważny element leczenia pacjenta – zaznacza hematolog, profesor Krzysztof Giannopoulos. – W naszych standardach wielokrotnie piszemy „przedstaw pacjentowi możliwość badania klinicznego”, „zaproponuj udział w badaniu klinicznym”. Dlaczego? Dlatego że mówimy o niezabezpieczonych potrzebach medycznych, czyli w momencie, gdy nie wyleczymy choroby nowotworowej, a niestety nadal aż takiego sukcesu nie mamy, naszym sukcesem jest przedłużenie życia pacjenta, żeby żył tyle, ile żyje osoba w podobnym wieku bez choroby nowotworowej. Powinniśmy szukać nowych możliwości leczenia. Właśnie to poszukiwanie nowych możliwości leczenia jest bardzo etyczną formą uprawiania naszego zawodu i pokazuje konieczność badań klinicznych.
Jedna z części centrum, przeznaczona do badań ambulatoryjnych, będzie stanowić wsparcie infrastruktury szpitalnej. Z kolei w innej części naukowcy będą badać kwestie dotyczące podawania leków.
– To prawie jak w świecie sportowym, bo mamy specjalne stopery – mówi profesor Krzysztof Giannopoulos. – Co do sekundy możemy pobrać badania oceniające stężenie leku, zbadać, jak długo lek się utrzymuje – czyli bardzo zaawansowana medycyna z wysokimi wymaganiami, które są z tym związane, zarówno w odniesieniu do produktu, jak i przede wszystkim bezpieczeństwa stosowania leków. Na koniec element, który myślę, że będziemy mogli również otworzyć niebawem, tj. element biobankowania, czyli pobierania materiału do celów badawczych, ale również do badań szerokogenomowych. Medycyna zmienia się w ostatnich latach. Mówimy o medycynie szytej na miarę. Żeby szyć na miarę, musimy poznać człowieka co do pojedynczego nukleotydu.
Uniwersytet czeka w tej kwestii na rozstrzygnięcie konkursu Agencji Badań Medycznych.
Centrum będzie oferować pomoc w planowaniu i organizacji badań klinicznych, zarówno niekomercyjnych, jak i komercyjnych, zapewni także wsparcie etyczne i prawne oraz szkolenia personelu i pacjentów. Projekt jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych.
Centrum działa w budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
LilKa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska