Osoby z niepełnosprawnością, a także osoby działające na rzecz osób wykluczonych zostały wyróżnione podczas tegorocznej gali „Aktywni z Lublina”. W tym roku miasto uhonorowało 18 osób.
– Dla nas najważniejsze jest to, że same osoby z niepełnosprawnościami uwierzyły, że mogą być aktywną częścią lubelskiej społeczności – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – To daje dzisiaj taki efekt, że mamy bardzo dużo osób zaangażowanych w życie miasta i to w sposób, który widać poza Lublinem. Doceniają nasze działania w innych miastach, te, które kierujemy do osób niepełnosprawnych.
– Dla osoby niepełnosprawnej często nawet wyjście z domu jest dużym wyzwaniem – mówi zajmujący się łucznictwem, jeden z wyróżnionych Piotr Jacniacki. – Tego typu nagrody dodają wiatru w żagle. Taka nagroda „niesie”, podobnie jak medal czy inny sukces i daje dodatkową motywacje oraz chęć do działania.
Podczas tegorocznej gali „Aktywni z Lublina” wyróżnienia otrzymały także organizację pozarządowe działające na rzeczy osób niepełnosprawnych, m.in. Stowarzyszenie Synergia oraz Lubelski Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.
Gala „Aktywni z Lublina” odbyła się po raz 15.
InYa / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski
Wyróżnieni podczas Gali „Aktywni z Lublina”
Za wybitne sukcesy zawodowe, twórcze i sportowe
Medal Prezydenta Miasta Lublin:
Piotr Jacniacki – wielokrotny medalista mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w łucznictwie, zdobył łącznie 10 medali indywidualnych i 7 drużynowych. Od 2020 r. członek kadry narodowej. Od 2022 r. pełni funkcję Prezesa Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”.
Andrzej Góźdź – czynny zawodowo adwokat i działacz społeczny. Prezes Kolarskiego Klubu Tandemowego „Hetman” zrzeszającego osoby niewidome i słabowidzące uprawiające kolarstwo tandemowe. Od 26 lat z jego inicjatywy Klub „Hetman” realizuje Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tandemów. Obecnie wyścig jest największą imprezą tego typu w Europie – startuje w nim od 70 do 100 zawodników.
Wyróżnienia:
Patryk Barszczyk – w 2010 r. został mistrzem Polski w dyscyplinie boccia i reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej indywidualnie i drużynowo, jako członek kadry na mistrzostwach Europy i mistrzostwach Świata. Na Mistrzostwach Europy uplasował się w pierwszej dziesiątce.
Filip Kłaczkiewicz – od 2014 r. zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Okej”. Zaczął trenować w sekcji pływackiej, rok później także w sekcji goalball. Jest członkiem kadry narodowej w goalball, uczestniczy w zgrupowaniach i reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej.
Za realizację przedsięwzięć na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością
Medale Prezydenta Miasta Lublin:
Ewa Michalak-Łosiewicz – była pracownikiem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, gdzie zajmowała się aktywizacją społeczną osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Od 2022 r. pełni funkcję wiceprezesa Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”. Od 2021 r. jest zawodniczką sekcji tenisa stołowego.
Wyróżnienie:
Renata Lewandowska – pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Mozaika”. Koordynuje pracę zespołu wspierająco-aktywizującego, prowadzi terapię psychologiczną.
Za zaangażowane instytucji/organizacji w działalność na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych:
Medal Prezydenta Miasta Lublin:
Kapela Drewutnia – zespół muzyczno-wokalny składa się z 4 niewidomych i 4 widzących członków. Od 25 lat koncertuje w Polsce i za granicą odnosząc liczne sukcesy w propagowaniu muzyki pochodzącej z rejonu Lubelszczyzny, Pogranicza i Podkarpacia. Zespół wydał 8 płyt z muzyką z tych regionów, 2 płyty tematyczne z kolędami i muzyką autorstwa Jacka Kaczmarskiego. W tym roku Kapela Drewutnia obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR region lubelski – działa w Polsce od 35 lat. Jest organizacją działającą na rzecz integracji i aktywizacji, która kompleksowo zajmuje się zarówno dziećmi poruszającymi się na wózkach i ich rodzicami oraz osobami dorosłymi, wzmacniając w nich poczucie własnej wartości, samodzielności i wiary we własne siły.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie – działalność MOPR obejmuje m.in. szereg zadań na rzecz poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, budżetu Miasta Lublin oraz środków unijnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje realizacja innowacyjnych projektów ze środków zewnętrznych, (m.in. projektu „Kompleksowa opieka domowa”, dzięki któremu potrzebujący mieszkańcy otrzymują szereg usług wspierających ich funkcjonowanie w czynnościach życia codziennego).
Medal Zasłużony dla Miasta Lublin:
Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki – funkcjonujący w ramach organizacji Internetowy Biuletyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych niepelnosprawnilublin.pl to działający od 12 lat portal dostarczający kompleksowej i rzetelnej informacji na temat wszystkich aspektów życia osób z niepełnosprawnościami. Został zaprojektowany i wykonany za pomocą myszki sterowanej ruchami głowy przez Jana Hawełko.
Wyróżnienia:
Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie – funkcjonuje od 1996 r. i jest jednostką organizacyjną miasta Lublin. W ramach Zespołu działa 28 ośrodków, w których wsparcie i pomoc otrzymują osoby starsze, dzieci, młodzież i osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną. Zespół realizuje m.in. opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.
Stowarzyszenie „Słyszymy Sercem” – założone w 2017 r. z inicjatywy nauczycieli pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie. Zrzesza nauczycieli, rodziców i przyjaciół osób głuchych.
Za zaangażowanie w prace Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w ubiegłej kadencji:
Medal Prezydenta Miasta Lublin:
Justyna Spryszak – Wiceprezeska Fundacji „W Drodze”, Koordynatorka Biura Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Niewidomych Koło nr 1 w Lublinie.
Anna Budzyńska – od 2013 r. pracuje w Polskim Związku Głuchych Oddział Lubelski jako surdopedagog, asystentka osób niesłyszących. Jest autorką kilkunastu projektów skierowanych do osób z niepełnosprawnością słuchu i mowy.
Medal Zasłużony dla Miasta Lublin:
Agnieszka Zańko – pedagog, sportowiec, dziennikarka, wolontariuszka, społecznik, czynna zawodowo. Pracuje obecnie jako kierownik Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wielokrotna mistrzyni Polski w pływaniu i lekkiej atletyce. Była prowadzącą program „Potrafisz”, promujący aktywność osób niepełnosprawnych.
Anna Prokopiak – zawodowo adiunkt w Katedrze Psychopedagogiki Specjalnej i Socjopedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prezes i jeden z fundatorów założonej w 2007 roku Fundacji „Alpha” działającej na rzecz osób z autyzmem, upośledzeniem umysłowym i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi.
Małgorzata Batorska – Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła Lublin oraz kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Koło.