Przedstawiciele Wojska Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnili w Lublinie 77. rocznicę obławy na oddział ppor. Antoniego Kopaczewskiego ps. „Lew”. W oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy Wodopojnej odbyły się wykłady dla młodzieży. Później uczestnicy obchodów pojechali do Ignasina przed pomnik upamiętniający miejsce obławy.
Antoni Kopaczewski urodził się 25 maja 1918 roku w Majdanie Brzezickim. Był żołnierzem Armii Krajowej i partyzantem antykomunistycznym. Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. W okresie okupacji należał do AK, gdzie był dowódcą plutonu żandarmerii. W 1945 roku wstąpił do WiN, gdzie został podkomendnym mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
8 września 1946 r. funkcjonariusze UB z Lublina i Krasnegostawu, wsparci przez milicjantów, przeprowadzili obławę na „Lwa” i jego podkomendnych ukrywających się na terenie gospodarstwa związanego z oddziałem rodziny Dziechanów w Ignasinie. Wszystkich zabito strzałem w głowę. W płonących zabudowaniach śmierć ponieśli także Helena i Stanisław wraz z 4-letnią córką Anną.
Lublin-Ignasin, 08.09.2023, fot. Iwona Burdzanowska, nadesłane