Upamiętnienie rodziny Ulmów
W Lublinie rozpoczyna się projekt artystyczny „Błogosławieni Sprawiedliwi z Markowej – Świat rodziny Ulmów”, przygotowany przez lubelski IPN.
Na placu przed Archikatedrą zaprezentowana zostanie wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.
Poza tym w oddziale IPN w Lublinie przy ul. Wodopojnej, odbędą się warsztaty edukacyjne „Fotografia życia rodziny Ulmów” oraz prezentacja filmu dokumentalnego „Historia jednej zbrodni”.
Uczestnicy warsztatów będą analizować wybrane fotografie, wykonane przez Józefa Ulmę, a jest on autorem tysiąca zdjęć. Do dziś zachowało się około 800.
O kulturze żydowskiej na Pardes Festiwal
Rozpoczyna się 11. edycja Pardes Festiwal – Spotkania z Kulturą Żydowską.
– To impreza wędrująca, a na trasie wędrówki w tym roku Kazimierz Dolny, Parchatka i Zamość – mówi organizatorka festiwalu Aleksandra Markiewicz. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wydarzenie potrwa do niedzieli, a szerzej o festiwalowych wydarzeniach mówić będziemy w dzisiejszej „Drugiej połowie dnia” po godz. 13.00.
Święci na wystawie w Krasnobrodzie
W Krasnobrodzkim Domu Kultury od dzisiaj prezentowana będzie ogólnopolska wystawa pt. „Niezwykle zwykli ludzie. Święci w ilustracjach”.
Idea tego projektu to prezentacja dorobku polskich ilustratorów, ilustracji jako dzieła i dziedziny sztuki, kierunków i trendów jej rozwoju oraz pokazanie różnorodności rozwiązań plastycznych w interpretacji wspólnego tematu na przykładzie świętych.
Jak mówią organizatorzy, projekt ten ma także na celu przywołanie pamięci o świętych, których obecność współtworzyła historię Kościoła i historię sztuki sakralnej, promowanie poprzez sztukę wzorców osobowych i trwałych wartości, a autorami są wybitni polscy ilustratorzy, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00.
Wystawa będzie prezentowana do 20 października.
Marcin Kydryński w Zamojskim Domu Kultury
W Zamojskim Domu Kultury pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach cyklu „Palcem po mapie”.
Tym razem w roli głównej Kuba i Marcin Kydryński.
Zaprasza reprezentująca ZDK – Joanna Bilska [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Spotkanie w ZDK rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Spotkanie muzyczno-literackie w kawiarni Między Słowami
W księgarnio – kawiarni Między Słowami na lubelskim Starym Mieście dziś kolejne spotkanie w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzyką”, organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat”.
Tym razem gościem będzie Łukasz Wiśniewski – wokalista, kompozytor, autor tekstów. Opowie o swojej twórczości oraz oczywiście zagra kilka utworów
Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.00, poprowadzi Jarek Jurkiewicz.
Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów, jak również jeden z najbardziej utytułowanych polskich harmonijkarzy. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach, doceniających jego zdolności instrumentalne. Przez wiele lat corocznie był wyróżniany w prestiżowych rankingach prowadzonych przez czasopismo „Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista, najlepszy harmonijkarz oraz zespół roku. Lider zespołów Kraków Street Band, Hard Times oraz członek super-grupy Harmonijkowy Atak. W 2019 roku album „Going away” jego grupy Kraków Street Band został nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii „Album roku Blues/Country”.
Fot. Zamojski Dom Kultury