Drogo zapłacił za „drogową recydywę”. 20-latek musi uiścić 5 tysięcy złotych mandatu. Dostał też 15 punktów karnych. A „przy okazji” stracił też prawo jazdy. Z kolei pijany rowerzysta zapłaci 2600 zł mandatu.
Drogowy recydywista
W poniedziałkowe (28.08) popołudnie policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość pojazdów poruszających się drogą w Zgórznicy. Stanęli w terenie zabudowanym, czyli na odcinku, gdzie dopuszczalna prędkość nie może przekraczać 50 km/h. W ciągu kilkunastu minut policyjny radar „złapał” tam 4 kierowców, którzy jechali za szybko.
CZYTAJ: Podejrzany o zabicie Eryka z Zamościa był poczytalny
– Niechlubnym rekordzistą okazał się 20-latek z gminy Stoczek Łukowski. Jadąc swoim oplem o 95 km/h przekroczył prędkość dozwoloną w obszarze zabudowanym. Mężczyzna, po wejściu w życie nowego taryfikatora, był już wcześniej karany za przekroczenie prędkości. Z tego powodu policjanci nałożyli na niego mandat w ramach recydywy. Oznacza to, że grzywna za przekroczenie prędkości wyniosła dwa razy więcej niż ta, przypisana do tego wykroczenia. W tym przypadku musi zapłacić 5000 złotych. Dodatkowo młodzieniec już stracił prawo jazdy, a jego konto „wzbogaciło” się o 15 punktów karnych – informuje asp. szt. Marcin Józwik z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.
CZYTAJ: Wybuch gazu. Poszkodowana 92-latka [ZDJĘCIA]
Policja przypomina, że od września 2022 roku kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia muszą się liczyć ze znacznie surowszymi karami niż przedtem. W dodatku popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w przeciągu dwóch lat skutkuje podwójną kwotą mandatu.
Kosztowna jazda rowerem
2600 złotych zapłaci rowerzysta, który poruszał się bez wymaganego oświetlenia, a styl jego jazdy wskazywał na to, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Okazało się, że 60-letni cyklista z Izbicy miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
– W poniedziałek około godziny 20:00 policjanci z posterunku policji w Izbicy zatrzymali do kontroli drogowej 60- letniego mieszkańca tejże gminy, który poruszał się rowerem po drodze publicznej w sposób wskazujący na to iż może się znajdować pod wpływem alkoholu. Ponadto nie miał włączonych świateł, co stanowiło dodatkowe zagrożenie w ruchu drogowym. Teraz za popełnione wykroczenia będzie musiał zapłacić 2600 zł – przekazała starszy sierżant Anna Chuszcza z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.
Minionej doby policja w całym regionie zatrzymała 17 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
TSpi / ToMa
Fot. Policja Lubelska