Około 540 uchodźców z Ukrainy przebywa w miejscach zamieszkania zbiorowego w Lublinie. Po 120 dniach pobytu obowiązuje ich opłata 40 złotych za osobę dziennie. Po upływie 180 dni ta opłata wynosi 60 złotych.
– W Lublinie duża grupa uchodźców jest zwolniona z opłat – podkreśla sekretarz Lublina, Andrzej Wojewódzki. – Są osoby ustawowo zwolnione z odpłatności m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby o określonym wieku, matki z określoną liczbą dzieci, które mają do 18 roku życia oraz osoby, które mają trudną sytuację finansową.
W 2022 roku ponad 2 mln uchodźców zatrzymało się w Lublinie przejazdem. W momencie największego napływu uchodźców było ich 70 tys., obecnie jest ich w Lublinie około 30 tys.
Ponad połowa ukraińskich dzieci uchodźców przebywających w Polsce nie jest zapisana do krajowego systemu edukacji – podają organizacje humanitarne, między innymi UNICEF.
– Wielu z tych uczniów korzysta jednak z nauki zdalnej i tak utrzymują kontakt ze swoimi szkołami w Ukrainie – wyjaśnia lubelski kurator oświaty, Teresa Misiuk. – Jeśli składają oświadczenie, że uczestniczą w takiej zdalnej edukacji, to jest to traktowane jako spełnianie obowiązku szkolnego. Ale będziemy dalej zachęcać, aby organizować dla takich uczniów zajęcia o charakterze integracyjnym, artystyczne, sportowe.
W minionym roku szkolnym w województwie lubelskim uczyło się około 8 tysięcy ukraińskich dzieci. W Polsce uchodźcy z Ukrainy stanowią 4 procent wszystkich zarejestrowanych uczniów.
Na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy na terenie województwa lubelskiego w czwartek (17.08) rozmawiano podczas spotkania Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, odbywającego się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
ŁuM / opr. AKos / ToMa
Fot. Piotr Michalski