Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na wyjątkowy spacer ulicami Lublina. Będzie to trasa śladami Elizy Kwaśniewskiej. Eliza Kwaśniewska urodziła się w 1935 roku. Jako etatowa fotoreporterka pracowała w „Sztandarze Ludu”, „Dzienniku Lubelskim”, a następnie w „Dzienniku Wschodnim”. Fotografią, zainteresowała się poprzez swoją matkę – Stanisławę Siurawską.
CZYTAJ: Muzeum Józefa Czechowicza wczoraj i dziś
– Będzie to spacer śladami albumu fotografii Elizy Kwaśniewskiej pt. „Lublin Trzech Pokoleń” – mówi koordynator pracowni ikonografii w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, Patryk Pawłowski – Albumu, który – myślę – możemy znaleźć w wielu lubelskich domach i nawet nie jesteśmy tego świadomi. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny album, jeżeli chodzi o fotografię lubelską. Eliza Kwaśniewska była fotografką, głównie fotoreporterką, pracowała niegdyś dla m.in. „Sztandaru Ludu” i dla „Dziennika Lubelskiego”. Spacer zaplanowaliśmy w taki sposób, że trzymaliśmy się tych fotografii, które możemy znaleźć w albumie „Lublin Trzech Pokoleń”, a zaczniemy od Alei Racławickich, od osiedla ZOR „Zachód”. Przemierzymy dosyć prostą, ale ciekawą drogę. Po drodze planujemy kilka przystanków, abyśmy mogli opowiedzieć o tych fotografiach, które znajdują się w albumie, ale będziemy też wykonywali współczesne fotografie Lublina, na podstawie tych zrobionych przez Elizę Kwaśniewską. Ważne jest to, że fotoreporterka wydająca album w końcówce lat 80., skonfrontowała stare znane już lubelskie zdjęcia, te najbardziej sztandarowe ujęcia, z jej współczesnymi. I tak powstał ten album. My chcemy zrobić to ponownie, angażując mieszkańców Lublina i wszystkich zainteresowanych.
CZYTAJ: Festiwal Muzyki Organowej w Krasnobrodzie. Magia w kameralnej atmosferze
Podczas spaceru będzie można spojrzeć na Lublin oczami wybitnej artystki. Uczestnicy, przechodząc przez kolejne ulice, będą podążać śladami wyjątkowego albumu fotograficznego.
– Trasa marszu przebiegnie od Alei Racławickich 31, od osiedla ZOR „Zachód”, poprzez Aleje Racławickie, Dzielnicę Uniwersytecką, ul. Radziszewskiego, Ogród Saski, ul. Lipową, Krakowskie Przedmieście na wysokości placu Litewskiego i Poczty. Później przejdziemy ulicą Kapucyńską aż do ul. Narutowicza – mówi Patryk Pawłowski – Następnie będzie to plac Wolności i ul. Przechodnia, bardzo ważna jeżeli chodzi o historię Kwaśniewskiej, ponieważ tam znajdował się zakład fotograficzny jej matki – Stanisławy Siurawskiej. Kwaśniewska też pracowała w tym zakładzie, tam również zrobimy te zdjęcia. Później podążymy ul. Lubartowską (chodzi o jej górną część, czyli niegdyś ul. Nową), poprzez ul. Kowalską aż do Bramy Grodzkiej.
Kto może wziąć udział w takim spacerze?
– Wszyscy. Bardzo zależy nam na tym, żeby udział wzięli miłośnicy, amatorzy fotografii, abyśmy mogli wspólnie – amatorsko – to trzeba podkreślić, wykonali zdjęcia współczesnego Lublina na podstawie tych znanych ujęć. Planujemy więcej takich spacerów. W tym roku trzymamy się daty 19 sierpnia – wtedy jest Światowy Dzień Fotografii. W kolejnych latach też w tych okolicach zaplanujemy coś podobnego – informuje Patryk Pawłowski.
Spacer odbędzie się już w najbliższą sobotę 19 sierpnia, początek o godzinie 12:00 przy Alejach Racławickich 31.
AŁ / opr. ŁP
Fot. Brama Grodzka Facebook / ulica Lubartowska w Lublinie, autor Jerzy Marcinek, źródło kolekcja Jerzego Marcinka; Archiwum Fotografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”