Ponowna koronacja obrazu Matki Bożej Kodeńskiej odbędzie się dziś w Sanktuarium w Kodniu. To zwieńczenie trzydniowych obchodów 300-lecia pierwszej koronacji tego cudownego wizerunku.
W uroczystościach weźmie udział m.in. wysłannik papieża kardynał abp. Stanisław Dziwisz. Kosztowności, które zostaną nałożone przez legata papieskiego na obraz Matki Bożej Kodeńskiej, są wykonane z bursztynu i złota. To dar od wiernych, przy wsparciu senatora Grzegorza Biereckiego. Rok temu nowe korony pobłogosławił papież Franciszek.
CZYTAJ: Kodeń: 300-lecie koronacji cudownego obrazu. Legat papieski w sanktuarium [ZDJĘCIA]
Plac przed bazyliką kodeńską tłumnie wypełniają pielgrzymi. Wśród nich jest Jolanta Wieczorek, która z pielgrzymką przyszła z Wisznic. – Obraz Maryi jest po prostu cudowny. Niektórzy zarzucają nam, że mamy wiele tych Maryi. To są tylko wizerunki, a Maryja jest jedna, tylko czcimy ją w wielu wizerunkach jako tą najlepszą matkę. Ale ona jest jedna i wstawia się za nami wszystkimi. Koronacja jest wielkim uczczeniem tego wizerunku naszej Maryi. W tych koronach są cząstki każdego, kto dołożył się do tych koron, też nasze modlitwy i miłość do Maryi.
Wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej został ukoronowany papieskimi koronami w 1723 roku jako trzeci obraz w Polsce. 300-lecie tego wydarzenia stało się okazją do uczczenia kilkusetletniej obecności cudownego wizerunku na Południowym Podlasiu.
Koronacja obrazu oraz suma odpustowa w intencji pielgrzymów rozpocznie się o godzinie 12:00.
CZYTAJ: W Kodniu odsłonięto pomnik poświęcony powstańcom [ZDJĘCIA]
Obraz znany jako wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej namalował podobno w VI wieku abp Augustyn z Canterbury na prośbę papieża Grzegorza I jako kopię rzeźby Matki Bożej, która znajdowała się w kaplicy papieskiej. Rzeźba ta trafiła do sanktuarium w Guadalupe w Hiszpanii, natomiast obraz pozostawał w papieskiej kaplicy do 1630 roku, kiedy – jak mówi legenda – wykradł go książę Mikołaj Sapieha, za co został obłożony klątwą.
Obraz, który znajduje się w sanktuarium w Kodniu, prawdopodobnie powstał w Hiszpanii w XVII wieku. Kiedy w 1875 roku ukazem carskim tamtejszy kościół zamieniono na cerkiew, malowidło przewieziono do Częstochowy. Obraz wrócił do Kodnia po renowacji, w 1927 roku.
MaT / opr. WM
Fot. Piotr Janiak