Rozpoczyna się 4. Lubliner Festival
Lista miejsc, które kilkadziesiąt lat temu tętniły życiem społeczności żydowskiej jest w Lublinie bardzo długa. To między innymi Synagoga przy Podzmaczu 12, ul. Szerokiej czy Rybnej. Domy modlitwy, Chasydzka Jesziwa, Żydowska Szkoła Powszechna, Wielkie Podwórze przy zbiegu Cyrliucznej i Kowalskiej, na którym odbywały się spotkania polityczne…
Lubliner Festival to inicjatywa Etel Szyc. Aktora znana m.in. z filmów „Listy Schindlera”, „Pokłosie” czy „W Ciemności”. Ojciec Etel Szyc mieszkał po wojnie w Lublinie.
Pomóc ma między innymi muzyka, niezależnie od gatunku, bo Festival to miks artystów zarówno jazzmanow, zespołów prezentujących muzykę klezmerską jak i chasydzką.
O 16:30 w CK w Lublinie projekcja filmu „Portrecista”. Film opowiada historię Wilhelma Brasse, który przed wojną pracował w dużym, fotograficznym atelier, gdzie zasłynął z pięknych portretów. Przed projekcją twórca filmu – Irek Dobrowolski – opowie o 10 letnim przygotowaniu materiału i realizacji filmu. Anna Dobrowolska opowie o poświęconej Wilhelmowi Brasse książce swojego autorstwa – „Byłem fotografem z Auschwitz”, której wznowienie w nowej formie trafiło niedawno na półki księgarń.
Także o 16:30 w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN spotkanie z Symchą Kellerem i rozmowa wokół Jaakowa Icchaka z Lublina, znany jako jasnowidz z Lublina. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych cadyków swoich czasów.
Lubliner Festival potrwa do 13 sierpnia.
W Zwierzyńcu Letnia Akademia Filmowa
Na Roztoczu miłośnicy kinematografii mogą nadrobić filmowe zaległości dzięki. Rozpoczyna się 24. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. W tym roku organizatorzy szykują kilkadziesiąt projekcji, w tym kino polskie i zagraniczne, prapremiery i klasyki. To łącznie kilkanaście Cykli tematycznych. Najważniejsze filmy festiwalu odbywają się w Kinie Skarb. To także przestrzeń do spotkań z zaproszonym gośćmi. W tym roku Zwierzyniec odwiedzą m.in. Cezary Łukasiewicz, Kinga Dębska, Michał Żurawski czy Sebastian Dela.
Uroczyste otwarcie festiwalu o 19:30. Filmem otwarcia będzie polska produkcja Teściowie 2 w reż. Kalina Alabrudzińskiej. Premiera kinowa zaplanowana jest na 15 września. Będzie to pierwszy publiczny pokaz tego filmu w Polsce. Po projekcji zaplanowano spotkanie, w którym wezmą udział odtwórcy głównych ról: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz. Festiwal w Zwierzyńcu potrwa do przyszłego wtorku. Pełny program imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.laffest.pl
Prace Barbary Falender prezentowane są na wystawie zatytułowanej „Przez dotyk”
Polska rzeźbiarka Barbara Falender prezentuje swoje prace na wystawie „Przez dotyk”. Tworzy wykorzystując kamień, brąz oraz porcelanę. Najbardziej rozpoznawalne prace powstały z marmuru.
Artystka debiutowała na początku lat 70.XX wieku. Od tego czasu tworzy sztukę erotyczną, miłosną oraz seksualną z tradycją klasyczną sięgającą czasów starożytnych. Jej dzieła zachwycają głębią emocji oraz jakością wykonania.
O wystawie opowiada kurator Paweł Leszkowicz [POSŁUCHAJ PONIŻEJ].
Wystawa „Przez dotyk” dostępna jest do 15 października w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w Galerii Wystaw Czasowych -1 oraz w Galerii 0, przy ul. Plac Teatralny 1.
Fot. archiwum RL