Do tej pory 179 plantatorów chmielu z Lubelskiego złożyło wnioski o dotacje na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na te wolne od tej substancji. Dofinansowanie przyznaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Łącznie w całym kraju plantatorzy złożyli do ARMiR-u 209 wniosków.
– Z tego 132 wnioski są już rozpatrzone – mówi prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek. – Rolnicy będą mogli skorzystać z dofinansowania, bo w przeliczeniu prawdopodobnie im to się opłaci. Dzięki temu będą mogli wykorzystać te pieniądze i mieć plantację ekologiczną, spełniającą warunki, które w każdej chwili może postawić podmiot skupujący chmiel. Może być taka sytuacja, że ci, którzy będą mieli wymienione słupy, będą mieli pierwszeństwo i będą mogli sprzedać. Miejmy nadzieję, że za dobre pieniądze.
CZYTAJ: Chcą się pozbyć niebezpiecznych słupów. Plantatorzy chmielu ze wsparciem
Rolnicy na wymianą słupów mogą dostać 120 tysięcy złotych dotacji na hektar plantacji. Więcej – 140 tysięcy złotych – otrzymają młodzi rolnicy, czyli ci którzy nie skończyli jeszcze 40 lat.
Plantatorzy chmielu z województwa lubelskiego mogą też składać wnioski o dofinansowanie na usunięcie i wywóz drewnianych słupów impregnowanych kreozotem. Tu nabór prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Otrzymał on 14 milionów złotych na unieszkodliwianie słupów impregnowanych kreozotem.
Kreozot do niedawna był stosowany powszechnie do nasączania słupów nośnych na plantacjach chmielu. To substancja, która zabezpiecza drewno przed gniciem oraz owadami, jest jednak toksyczna i rakotwórcza. Badania na temat jej szkodliwego wpływu na glebę prowadzi aktualnie puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
MaK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska