79 lat temu – 22 lipca 1944 roku – wojska niemieckie opuściły Lublin, a miasto zostało tymczasowo wyzwolone. Te wydarzenia upamiętniają politycy Lewicy, którzy z tej okazji złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu przy ul. Białej.
– Wielu lublinian oddało życie za wolne miasto i wolny kraj – mówi poseł Jacek Czerniak. – Majdanek wyzwolony, Zamek, to są te elementy historii Lublina, Lubelszczyzny i Polski, o których należy pamiętać. Ta historia nie była zerojedynkowa. Były później chwile dobre i złe. Dzisiaj upamiętniamy przede wszystkim tych żołnierzy, którzy zginęli, którzy walczyli o wyzwolenie Polski. Oni nie zastanawiali się, jaka ta Polska ma być. Po prostu miała być wolna. Żołnierze nie zasiadali w Jałcie, w Teheranie czy w Poczdamie. Nie ustalali granic Europy, tylko walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę.
CZYTAJ: 79. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
Lewica, oprócz uczczenia wyzwolenia Lublina, świętuje też ogłoszenie manifestu PKWN (Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego) z 22 lipca 1944 roku. Od tego czasu rozpoczęła się odbudowa powojennej Polski pod radziecką okupacją. Ten dzień w okresie Polski Ludowej był najważniejszym świętem państwowym .
FiKar / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski