W Kraśniku trwają obchody 103. rocznicy powstania 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jego rodowód sięga 1920 roku, a podczas II wojny światowej żołnierze brali udział w kampanii wrześniowej. Później wyzwalali spod niemieckiej okupacji Belgię, Holandię czy Francję.
– Jestem dumny z mojego ojca, który służył w tej jednostce – mówi Marek Rusek, syn Franciszka Ruska. – Mój ojciec był podoficerem zawodowym. Przyszedł do wojska jako rekrut. Przesłużył od 1928 roku prawie 19 lat. Do 1945 roku, do końca II wojny światowej cały czas był na froncie. Wrócił tu do Kraśnika, bo zostawił swoją żonę.
CZYTAJ: Walczyli z ogniem całą dobę. Strażacy ugasili pożar przy ul. Metalurgicznej
– Pamięć o ułanach z 24. Pułku jest u nas bardzo żywa – mówi burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk. – Kraśniccy ułani to takie DNA patriotyzmu kraśniczan. Mamy do czego się odwoływać, jeżeli chodzi o nasze patriotyczne wartości. To stąd wyjechali walczyć w wojnie obronnej w 1939 roku.
Odsłonięcie odrestaurowanego pomnika 24. Pułku Ułanów
W ramach tegorocznych obchodów w Kraśniku odsłonięto odrestaurowany pomnik 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Monument zawiera kilkadziesiąt nazwisk żołnierzy poległych na wielu frontach podczas II wojny światowej.
– Jestem dumny z tego, że mogę kontynuować tradycję naszych przodków – mówi kontynuujący tradycje ułańskie Maksymilian Kowal. – Najbardziej jestem dumny, że trwa pamięć, tradycja, bo 24. Pułk jest symbolem walki i pamięci o poległych ułanach, o tym, jak walczyli w 1920 i 1939 roku, w II wojnie światowej.
– Ci żołnierze są bohaterami i przykładem dla nas – zaznacza marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – To dla nas duma i chluba. To wszystko tworzy historię naszej małej ojczyzny, jaką jest Kraśnik. Bo mieć jednostkę wojskową przed II wojną światową i odznaczyć się bohaterstwem podczas wojny obronnej – chyba nie ma nic piękniejszego. Należy być dumnym.
CZYTAJ: Przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury stanęły figury szachowe
24. Pułk Ułanów w Kraśniku powołano do życia 6 lipca 1920 roku rozkazem Głównego Inspektora Armii Ochotniczej generała Józefa Hallera. Za kampanię wrześniową pułk został odznaczony orderem Virtuti Militari.
Uroczystości związane z 103. rocznicą powstania jednostki odbywają się w ramach tegorocznych Dni Kraśnika.
MaTo / opr. WM
Fot. Piotr Michalski