Zachowany w całości żelazny grot włóczni z okresu wczesnego średniowiecza został znaleziony na terenie powiatu biłgorajskiego.
Odkrywcą jest Łukasz Jabłoński, a znaleziska dokonał na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zwierzyniec w okolicach Tereszpola. To zachowany w całości żelazny grot włóczni. Zabytek zalegał na głębokości ok. 15 cm poniżej powierzchni gruntu. Żelazny, liściowaty grot włóczni z tuleją do osadzenia na drzewcu ma długość 24 cm. Długość samego ostrza grota wynosi 14 cm, największa szerokość ostrza to 3,3 cm, a jego grubość to ok. 0,6 cm.
CZYTAJ: Leżały w ziemi 2 500 lat. Ozdoby z brązu znalezione w gm. Turobin [ZDJĘCIA]
– Stan zachowania znaleziska, mimo rdzy, jest dość dobry. Omawiany żelazny grot jest wstępnie datowany na okres wczesnego średniowiecza XI-XIII wiek – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Znalezisko zostanie przekazane do Muzeum w Biłgoraju.
Grot włóczni to kolejne znalezisko Łukasza Jabłońskiego, który w styczniu tego roku uzyskał pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali. Jeszcze tego samego miesiąca na łąkach w Czerniczynie Poduchownym w gminie Turobin znalazł zespół 13 ozdób wykonanych z brązu. Datowane są one na okres ok. 550-400 lat p.n.e.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB