W Lublinie rozpoczyna się Carnaval Sztukmistrzów
Nowocyrkowcy już dawno wyszli z namiotów na ulice, sprzeciwili się tresurze zwierząt, do spektakli dodali więcej dramaturgii i są bliżej ludzi. Widzowie coraz częściej chcą bezpośredniego kontaktu z cyrkiem. Do niedzieli okazji, by poznać współczesne trendy i opowieści cyrkowców w Lublinie, jest wiele. W pierwszy dzień Carnavalu Sztukmistrzów proszę zerkać w górę. Trybunał Korony, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska czy plac Teatralny. W tych miejscach na rozwieszonych linach będą spacerować slacklinerzy. Wszystko w ramach Urban Highline Festival.
Spektakle w przestrzeni miasta będą odbywać się do niedzieli. Wśród dzisiejszych najciekawszych propozycji „Nautilus”, widowisko powstałe we współpracy aż trzech czeskich formacji. O godz. 21.00 na placu Litewskim stanie wyjątkowa kopuła o średnicy 7 metrów, będąca tłem dla pokazów akrobatyki, pirotechniki czy light show. Całość ozdobią ogromne marionetki i barwny morski świat.
Nieco wcześniej na placu Lecha Kaczyńskiego przed CK w Lublinie hiszpańskie trio TRES DE LA NADA. To trzech artystów z Pampeluny, miasta słynącego z wielu tradycji półwyspu iberyjskiego. Ich sztuka bazuje na prostym, acz uroczym żarcie, dźwięku synchronizowanym z ruchem, iluzji, żonglerce dziwnymi przedmiotami oraz na bezpośrednim kontakcie z widzem.
Na Błoniach pod Zamkiem będą mogli Państwo wziąć udział m.in. w warsztatach performatywnych w Ogrodzie Saskim. Podczas warsztatów badane będą związki między aktywizmem klimatycznym a sztukami performatywnymi.
Szczegółowy program na stronie carnavallublin.eu.
Koncert w Wirydarzu CK
Przy okazji wieczornego spaceru w poszukiwaniu nowocyrkowców mogą Państwo trafić do CK w Lublinie. O 20.30 rozpoczyna się koncert grupy formacji you.Guru. To zespół grający muzykę instrumentalną, czerpiąc inspiracje z pogranicza trance’u i psychodelii. W 2020 roku grupa wydała debiutancki krążek „Young Adult Fiction”. Aktualnie artyści promują najnowszy krążek „UNtouchable”, który został zarejestrowany w trakcie trzydniowej sesji live.
Zespół tworzą: Artur Maćkowiak – gitara, elektronika, Michał Lutrzykowski – bas, Piotr Waliszewski – perkusja. Koncert rozpoczyna się o 20.30 w Wirydarzu CK w Lublinie.
Wystawa prac Tadeusza Rolke
Prace wybitnego fotografika Tadeusza Rolke mogą Państwo zobaczyć w CSK w Lublinie. Prekursor polskiej fotografii reportażowej, absolwent historii sztuki KUL, prezentuje prace w całości nawiązujące do różnych dziedzin sztuki. To wybrane z archiwum Tadeusza Rolke fotografie pokazujące artystów, których odwiedza i fotografuje do dziś. Wystawa zdaniem autora ma pokazać połączenie człowieka – w tym przypadku artystów sztuk wizualnych ze sztuką. Punktem wyjścia był powrót artysty do Lublina.
Archiwum Tadeusza Rolke to ponad 50 tys. negatywów. Urodził się w 1929 roku w Warszawie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech.
Wystawę „W obiektywie sztuki” mogą Państwo oglądać do 10 września.
Fot. Krzysztof Radzki