Ostatni tydzień wędrówek artystów XIII edycji Festiwalu Śladami Singera
W języku jidysz słowo „sztetl” oznacza „miasteczko”. To właśnie z takich miejsc noblista Isaac Bashevis Singer czerpał inspiracje do swych powieści i opowiadań. To festiwal wędrujący. Każdego lata artyści odwiedzają miejsca, które przed laty tętniły życiem dzięki m.in. społeczności żydowskiej.
Dziś Festiwal dotrze do Krasnobrodu. Drugi dzień spotkań trwa z kolei z Janowie Lubelskim.
Po południu w Krasnobrodzie pokaz filmu dokumentalnego „Po-lin. Okruchy pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Projekcja rozpocznie się o 18:00.
Drugi dzień festiwalu to prezentacja monodramu „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego.
Odbędzie się także spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2023″. To połączenie teatru z muzyką na żywo, elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beat boxu i teatru ognia. W spektaklu wezmą udział artyści z całego świata między innymi Włoch, USA i Peru.
Festiwal Śladami Singera potrwa do 29 lipca i zakończy się w Lublinie
W Zamościu rozpoczyna się Festiwal „Wędrująca Estrada”
Nieco inny, skierowany głównie do maluchów, Festiwal Wędrująca Estrada rozpoczyna się z kolei w Zamościu. To 10. jubileuszowa edycja imprezy gościć będzie na czterech zamojskich osiedlach. Dziś organizatorzy zapraszają na tereny zielony SP nr 6.
W tegorocznej edycji nie zabraknie stref zabaw dla dzieci, warsztatów plastycznych, warsztatów muzycznych, spektakli, konkursów oraz zabaw sportowych. Za dobrą atmosferę odpowiadać mają animatorzy.
Cykl plenerowych imprez pod hasłem „Postaw na rodzinę” organizowany jest przez Zamojski Dom Kultury.
W kinach najnowszy film Christofera Nolana
W kinach premierowe seanse produkcji opowiadającej o losach ojca bomby atomowej Robercie Oppenheimerze, kierowniku słynnego projektu „Manhattan”. To film w reż. Christofera Nolana, który jest także autorem scenariusza. Zdaniem krytyków to perfekcjonista w dziedzinie sposobu przekazywania historii. W roli głównej Cillian Murphy. Na ekranie m.in. Gary Oldman jako prezydent Truman czy Matt Damon.
Trzygodzinną biograficzną epopeją Nolan ukazuje, jak wyzwolenie energii jądrowej splątało geniusz z głupotą.
To film w teorii trudny do opowiedzenia. Dla wielu fizyka teoretyczna, podana nawet w bardzo przystępny sposób, jest nauką abstrakcyjną. Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego.
Film „Oppenheimer” mogą Państwo zobaczyć m.in. w Kinie Bajka.
Fot. Śladami Singera – Following I.B. Singer’s traces FB