O rozpoczynających się w poniedziałek Puławskich Międzynarodowych Spotkaniach Organowych, a także o Festiwalu Muzyki Organowej w Końskowoli opowie ich pomysłodawca i kierownik artystyczny, organista i organmistrz Jerzy Kukla.
W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie odbyło się spotkanie z Agatą Tuszyńską. Rozmowę o jej najnowszej książce pt. „Czarna torebka” poprowadził Tomasz Pietrasiewicz. W programie przywołamy frag. tego wieczoru.
Joanna Pawłat spędziła w Japonii 12 lat. Zdobywała doświadczenie na japońskich uniwersytetach. Dziś jest naukowcem związanym z Politechniką Lubelską. Zajmuje się zastosowaniem plazmy niskotemperaturowej do generacji środków utleniających czy usuwania zanieczyszczeń. Pisze wiersze inspirowane japońskimi tanka i haiku oraz maluje obrazy. Opowiada m.in. o słynnym eseju Jun’ichiro Tanizaki z 1933 roku poświęconemu japońskiej estetyce, a także o wartości rys i pęknięć.
Jontl Szpilman to dziewiętnastowieczny lubelski klezmer, który grał podczas wizyty cesarza Aleksandra II w Warszawie. A kiedy grywał na weselach, to wszyscy odkładali sztućce. Opowie o nim Piotr Nazaruk. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” posłuchamy też melodii, którą Szpilman skomponował w 1893 roku. Utwór usłyszymy dzięki współczesnej transkrypcję nut – jej autorem jest Zeke Levine. On też wykonuje utwór.
Latem wrócimy do archiwalnych odcinków Alfabetu lubelskiego, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska odwiedzają miejsca związane w przeszłości z ludźmi i zjawiskami ważnymi dla Lublina. Tym razem będzie to opowieść o Jakubie (Jankew) Glatsztejnie (1896-1971) – tworzącym w języku jidysz żydowskim poecie, prozaiku, publicyście.
O to, czym jest szczęście, zapytam kilkuletnią dziewczynkę Adę i znakomitą aktorkę, Danutę Stenkę.
Fot. materiał organizatora