Wyjątkowy system podziemnych labiryntów wykutych w skale kredowej to unikat na skalę światową. Wielokondygnacyjne złoża wapieni zalegające pod Chełmem kryją w sobie niezwykłe historie.
Mają 1500 metrów, znajdują się na kilku kondygnacjach i według legendy mieszkał w nich stróż miasta. Chełmskie podziemia kredowe to wykute w złożach kredy zalegającej pod miastem korytarze. Ciągnące się pod Starym Miastem przyciągają turystów, którzy mogą zagłębić się w historię miasteczka na wschodzie Polski.
Wydobycie kredy do celów gospodarczych w Chełmie odbywało się już w średniowieczu. Przerwano je w XIX wieku, gdy wydrążone chodniki zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Po 1970 roku przystosowano część korytarzy do potrzeb turystów. Nietypowa kopalnia jest unikatową atrakcją – także dla turystów z zagranicy.
W Chełmie można podziwiać komory, które powstały wskutek zawałów kredowych, szyb studni staromiejskiej użytkowanej do XVIII wieku oraz ekspozycje geologiczne, archeologiczne i historyczne.
Chełmska legenda
„W czasach przedchrześcijańskich, na szczycie Chełmskiej Góry, pod trzema wielkimi dębami, w kredowej jaskini mieszkał potężny brunatny niedźwiedź. Przebywając ciągle w kredowej jaskini, nabrał pięknej białej barwy. Mieszkańcy grodu powoli przyzwyczaili się do tego osobliwego sąsiada. Początkowo z obawą, później z respektem i szacunkiem traktowali sąsiedztwo olbrzymiego dzikiego zwierza. Obok zbudowano chram, gdzie oddawano cześć pogańskim bogom, a młode kapłanki strzegły wiecznego świętego ognia. Pewnego razu niespodziewanie na mieszkańców Chełma napadli dzicy najeźdźcy. Spalili osiedle i chcieli zdobyć święty ogień. Gdy obrońcy ulegli już przewadze wroga, pojawił się biały niedźwiedź i rozgromił napastników. Zmęczony walką stanął na chwilę pomiędzy trzema dębami, a zachodzące słońce dziękczynnie malowało złotem drzewa, zwierzę i przestrzeń. Od tego czasu biały niedźwiedź pomiędzy trzema dębami stał się godłem Chełma.”
Zwiedzanie chełmskich podziemi
Wejście do podziemi i początek trasy turystycznej znajduje się w Chełmie w skarpie poniżej kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów przy ul. Lubelskiej 55a. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Można kupić bilety w cenie: 22 zł – ulgowy, 30 zł – normalny. W okresie od września do czerwca turyści indywidualni mogą zwiedzać Podziemia codziennie w stałych godzinach zejść: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00. W sezonie wakacyjnym są dodatkowe godziny wejść.
CZYTAJ TAKŻE: Wypad do Hollywood? Z Lublina to całkiem blisko [ZDJĘCIA]
RL / opr. KS
Fot. podziemiakredowe.com.pl