Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej uczestniczyli w akcji rozbicia międzynarodowego gangu zajmującego się nielegalną produkcją sterydów.
Przestępców ujęto w wyniku wspólnych działań polskich, czeskich i słowackich organów ścigania. Zatrzymano 19 osób, zlikwidowano 5 profesjonalnych linii produkujących sterydy oraz 10 magazynów, w których znajdowało się około 550 tys. opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi. Przejęto mienie podejrzanych wartości około 3,5 mln euro.
Bialscy celnicy brali udział w czynnościach procesowych, między innymi w przeszukaniach i zabezpieczaniach śladów przestępczego procederu w halach magazynowych oraz w miejscu produkcji nielegalnych środków farmaceutycznych.
Zlikwidowane linie produkcyjne
– Przestępcy działali od 3 lat między w Polsce, Czechach, Słowacji i w Bułgarii – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Z ustaleń śledczych wynika, że z krajów azjatyckich przemycano ogromne ilości prekursorów i innych komponentów, które następnie wykorzystywano do nielegalnej produkcji środków na potencję oraz steroidów nazywanych potocznie sterydami. Na podstawie zebranego materiału dowodowego przeprowadzono skoordynowane działanie na terenie Polski, Czech i Słowacji, podczas których zlikwidowano 5 miejsc, gdzie produkowane były nielegalne środki farmaceutyczne.
– Funkcjonariusze zlikwidowali 5 profesjonalnych linii produkujących tzw. steroidy anabolicznie androgenne oraz 10 magazynów, w których znajdowało się około 550 tysięcy opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi, w tym kilkaset opakowań z nowymi substancjami psychoaktywnymi, około tony różnego rodzaju surowców i komponentów do nielegalnej produkcji – podała w środę Prokuratura Krajowa.
CZYTAJ: Sprzedawali fałszywe certyfikaty szczepień. Trzy grupy przestępcze rozbite
Wymyślone firmy
Proceder ten był prowadzony w miejscach niezapewniających odpowiednich standardów, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. – Samo przechowywanie takich substancji powinno odbywać się w odpowiednich warunkach sterylności i jałowości, w szczególności dotyczy to środków iniekcyjnych – poinformowało z kolei CBŚP.
Grupa przestępcza, również na własną rękę wytwarzała opakowania i wymyślała nazwy „firm”, sugerując, iż są to produkty pochodzenia azjatyckiego. – Gotowy produkt był sprzedawany za pośrednictwem portali internetowych, natomiast rozliczenia odbywały się przy pomocy kont bankowych zakładanych na podstawione osoby, tak zwane „słupy” – podało CBŚP.
W śledztwie brali udział lubelscy funkcjonariusze
– Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej brali udział w czynnościach procesowych, tj. przeszukaniach i zabezpieczaniu śladów przestępczego procederu w wytypowanych halach magazynowych oraz w miejscu produkcji nielegalnych środków farmaceutycznych. Wyspecjalizowane komórki lubelskiej KAS dokonały także ustalenia składników majątkowych osób objętych postępowaniem. Ponadto, funkcjonariusze KAS prowadzili postępowanie dotyczące naruszenia przepisów ustawy o ochronie znaków towarowych – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.
Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia
Prokuratora przedstawiła zatrzymanym w Polsce zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania znacznej ilości narkotyków oraz sprzedaży i wytwarzania substancji zabronionych w sporcie zgodnie z Międzynarodową Konwencją o zwalczaniu dopingu w sporcie.
Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia. – Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec 3 podejrzanych tymczasowe aresztowanie – podała PK.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, a zatrzymania członków grupy były możliwe dzięki współpracy polskich, czeskich i słowackich organów ścigania, wspartych przez pracowników Europolu, Eurojustu, Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowej w Białej Podlaskiej.
PaSe / MaTo / PAP / opr. ToMa / AKos
Fot. Prokuratura Krajowa